ODTÜ’lü mezunlardan Ankara Büyükşehir’e Melih Gökçek talebi

13 Ekim 2021 Çarşamba

ODTÜ’lü mezunlardan Ankara Büyükşehir’e Melih Gökçek talebi

ODTÜ’de eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek dönemindeki bir projenin iptali için imza toplandı, talep büyükşehire iletildi. 

ODTÜ Mezunları, eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek döneminde başlatılan Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu ve bağlantıları projesinin iptalini istedi; ABB’ye iletmek üzere imza topladılar.

ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Nadir Avşaroğlu, “İstiyoruz ki bu yol yapılmasın. Ankara’nın son yeşil alanı, akciğerleri ODTÜ arazisi ve ormanı bütün olarak kalsın. Yaşam ve ekolojiye dokunulmasın. Bu konuda müracaatımızı yaptık. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de bizim yanımızda yer alacağını umuyoruz” dedi.

Konuyla Mezunlar Derneği’nden de açıklama geldi. “Yapılan ihalenin bir an önce iptal edilmesini talep ediyoruz” denilen açıklama şöyle:

“BİLKENT-İNCEK Bulvarı Çevre Yolu bağlantısının bir bölümünün ODTÜ arazisini parçalayarak ağaç kıyımı yapılan bölgeden geçtiği bilinmektedir. Bu yolun öngörüldüğü gibi trafiği rahatlatmayacağı, Ankara için yeni bir trafik alanının yanı sıra kentsel ve ekolojik farklı sorunlara yol açacağı aşikardır. Melih Gökçek döneminde başlatılan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin tamamlamaya çalıştığı bu yol ODTÜ Ormanını yok edeceği, yolun batısında kalacak olan 94 hektarlık orman alanını rant çevrelerinin kucağına atılacağı ve yol için kesilen 24 hektarlık orman alanının da üzerine asfalt dökmek anlamı taşıyacaktır.

Belediyeniz önüne gelen bu sorunun, ODTÜ Bileşenleri ile birlikte ortak akıl oluşturularak ve diyalogla çözülme girişimini taktir etmekle birlikte; bu adımın ihaleden sonra yapılmasını doğru bulmuyoruz. Aşağıda imzası olan kişiler olarak, Ankara’nın ulaşım sorunu konusunda ortak akıl üretmek üzere diyalog içinde olmayı önemsiyoruz. Bu sürecin devam edebilmesi için öncelikle, yapılan ihalenin bir an önce iptal edilmesini talep ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

ODTÜ yakınındaki Bilkent-İncek Bulvarının Çevre Yolu ve bağlantıları yol projesi Melih Gökçek zamanında başlatılmıştı ve gerek meslek örgütlerinden gerekse ODTÜ’nün mezunları ve öğrencilerinden oldukça tepki toplamıştı.

Benzer Haberler