Nükleer skandal: Devlet sırrını dergiye kapak yaptılar! ‘Çin’in gizli savaş uçağı…’

19 Kasım 2019 Salı

Çin hükümeti adına yayın yapan Modern Ships isimli dergi son sayısında büyük bir skandala imza attı.

Savunma sanayi ve teknolojileri üzerine yayın yapan dergi hem kapağına hem de göbekteki iki sayfasına Çin’in geliştirdiği gizli savaş uçağının bilgisayar ortamında hazırlanmış görüntülerini paylaştı.

Patronlar Dünyası’nın haberine göre; Dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan Çin’de bir sızıntı skandalı yaşanıyor… Ülkeyi yöneten Çin Komünist Parti’nin yayın organı olan Modern Ships isimli dergide Çin’in geliştirdiği yeni silahının bütün detayları okurlarla paylaşıldı.

Derginin kapağında ve içindeki göbek sayfalarında ülkenin yeni savaş uçağı H-6N oldukça detaylı bir şekilde görüntüleniyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan görüntülerde uçak gövdesinin tam altında ise devasa boyutlarda bir balistik füze yer alıyor.

Halihazırda Çin ordusu tarafından kullanılan Dong Feng-15’e benzeyen füzenin görüntüsünün ortaya çıkması Çin’de büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Çin hükümetine bağlı Global Times, derginin basılmasının ardından fotoğrafların gerçek olmadığını duyurdu.

Çin hükümetinin gazetesi Global Times, hasar tespit çalışması yaparak konuyla ilgili kapsamlı bir haber yayınladı. Global Times’ın haberinde, “Görüntüler bilgisayar ortamında yapıldı ve tamamen konsept. Bu görüntü ile ilgili resmi bir açıklama yoktur” ifadesi kullanıldı.

Derginin kapağında Çin’in gizli savaş uçağı yer aldı.

Öte yandan bu görüntü Batılı savunma sanayi uzmanlarını harekete geçirdi.

Flight Global’a konuşan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü analisti Malcolm Davis, “Eğer bu görüntü gerçekse bu durum Çin ordusunun gemisavar sistemlerinin büyük oranda geliştiğini gözler önüne seriyor” dedi.

Çin’in gizli silahının detayları derginin sayfalarında yer aldı. Bu görüntülerin ardından hükümete bağlı medya kuruluşları açıklama yaptı.

Öte yandan görüntüler sosyal medyada tartışma yarattı…

Bazı kullanıcılar, savaş uçağında yapılan bu gelişmelerin korkutucu sonuçları olabileceğini yazdı. Avustralya’nın çok okunan internet sitelerinden news.com.au, “Bu değişiklikler savaş uçağının nükleer başlıklı ya da hipersonik hızla ilerleyen balistik füze taşıyabileceği iddialarını da gündeme getirdi” yorumunu yaptı.

Benzer Haberler