Murat Yetkin: Naci Ağbal, Erdoğan’ın elinde kalan en ağır ekonomi topu; Berat Albayrak’ı dengeleyen isim

7 Kasım 2020 Cumartesi

Gazeteci Murat Yetkin, eski Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine getirilen Naci Ağbal için, “Erdoğan’ın elinde kalan, açık konuşalım en ağır ekonomi topu. Ağbal, Cumhurbaşkanının Hazine ve Maliye Bakanı damadı Berat Albayrak’ın icraatını dengeleyen isim olarak biliniyordu” ifadesini kullandı.

Gazeteci Murat Yetkin, Merkez Bankası’ndaki atama ilgili bir yazı kaleme aldı. Yetkin, eski Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın koltuğunda 16 ayı doldurduğu 6 Kasım itibarıyla görevden alındığını hatırlatarak, “Gerekçe daha önce yine kendi tercihiyle göreve getirilen Murat Çetinkaya’nın faizleri yeterince düşürmemesi idi. Uysal’ın yerine Erdoğan’ın elinde kalan, açık konuşalım en ağır ekonomi topu olan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı. Ağbal, Cumhurbaşkanının Hazine ve Maliye Bakanı damadı Berat Albayrak’ın icraatını dengeleyen isim olarak biliniyordu” diye yazdı.

Yetkin, görevden alınan Murat Uysal’ın ‘Erdoğan ve Berat Albayrak yönetiminde enflasyonun sebebi olarak gösterdiği, istendiği kadar düşüremediği için göreve getirildiğini’ belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Uysal görevi devraldığında 21,25 olan Merkez Bankası gecelik borçlanma faizi, bugün 11.75. Enflasyon oranı Uysal’ın faizleri düşürmesini takip eden iki ayda yüzde 15,01’den 8,55’e düşmüş ama -o arada TÜİK yönetimin ve enflasyon hesaplama yönteminin değiştirilmesine rağmen şu anda resmi rakamlarla 11,89’a çıkmış durumda. Dolar kurunu suni olarak düşük tutmak için devlet kaynaklarından harcanan milyarlarca dolara rağmen, Uysal’ın görevi devraldığı gün 1 ABD doları 5,7 lirayken, bugün 8,5 lira.”

YAZININ TAMAMI

16 ayda iki kez; Merkez Bankası Başkanı yine görevden alındı!

Bakan Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

 

Benzer Haberler