Bakan Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

7 Kasım 2020 Cumartesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kaybına rağmen, “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” ifadesini kullandı.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere ‘Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler’ üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin, “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” diye konuştu.

“”Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır” diyen Albayrak, şöyle devam etti:

“Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”

10 TL’yi aşan euro bir rekor daha kırdı

16 ayda ikinci kez; Merkez Bankası Başkanı yine görevden alındı!

Benzer Haberler