Merkez Bankası’ndan döviz kararı! İşte 200 baz puan artışının nedeni

15 Eylül 2021 Çarşamba

Merkez Bankası’ndan döviz kararı! İşte 200 baz puan artışının nedeni

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Prof. Dr. Yalçın Karatepe, döviz tevdiat hesaplarının zorunlu karşılık oranının arttırılmasını, “Yakında duyarsınız “işte 128 milyar dolar burada” diye” sözleriyle değerlendirdi.

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 23’e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17 oldu.

ZORUNLU KARŞILIK NEDİR?

Merkez Bankası’nın sitesinde zorunlu karşılığın tanımı şöyle yapılmıştır:

“Zorunlu karşılıklar bir para politikası aracıdır. Merkez Bankası, 2010 yılının son çeyreğinden itibaren uygulamaya başladığı yeni strateji çerçevesinde, söz konusu dönemde enflasyon görünümünün olumlu seyretmesinin de sağladığı imkân dâhilinde, makro finansal risklerin azaltılabilmesine yönelik politikalar geliştirmiştir. Bu doğrultuda, temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo ihalelerine ek olarak zorunlu karşılıklar aktif bir şekilde kullanıma sokulmuştur.”

Resmi Gazete’de yer alan tebliğ şöyle:

merkez-bankasi-yabanci-para-zorunlu-karsilik-oranlarini-200-baz-puan-artirdi-921568-1.

Prof Dr. Yalçın Karatepe, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının arttırılmasını sosyal medya hesabından değerlendirdi. Karatepe, “Döviz tevdiat hesaplarının zorunlu karşılık oranı 2 puan artırılarak %23’e çıkarılmış. Rezervler 128 milyara doğru adım adım… Yakında duyarsınız “işte 128 milyar dolar burada” diye” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler