Mehmet Ceyhan uyardı: Türkiye için 5’inci dalga kapıda

8 Kasım 2021 Pazartesi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Avrupa ülkelerinde 5’inci dalganın başladığına dikkat çekerek, Türkiye için de 5’inci dalganın kapıda olabileceğini belirtti. Ceyhan, salgındaki seyri TELE1’e değerlendirdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs salgınındaki gelişmelere ilişkin TELE1’den Alev Olgay’a konuştu. Avrupa ülkelerinde 5’inci dalganın başladığını ifade eden Ceyhan, durumu “Bütün dünyada salgının inişi başlamışken Avrupa’da daha dördüncü dalga azalmaya başlamadan beşinci dalga başladı. Yeniden bir hazırlık yapma fırsatı vermedi. Bunun birinci nedeni; önlemler birden bire kaldırıldı, ikinci nedeni virüsün daha bulaştırıcı bir virüs olması, üçüncü nedeni ise uluslararası ilişkilerin çok kontrolsüz bir biçimde ve yoğun olarak devam etmesi” diye açıkladı. Türkiye için de 5’inci dalganın kapıda olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

“Türkiye dördünce dalga içerisinde. Bu iyi bir şey değil. Diğer ülkelerde vaka sayıları bin 500’lere inmişken yeniden 5 bin, 10 bin rapor etmeye başlandı. Onların böyle bir azalma dönemi oldu. Aşı çok önemli. Salgını ancak aşıyla bitirebiliriz ama o yüzde seksenlere varana kadar önemlere çok sıkı devam etmemiz lazım. Biz bu yüzden bir türlü dördüncü dalganın iniş koluna geçemedik”

Son 24 saatte 187 can kaybı

CHP’li vekillerden ‘TRT payı’ yorumu: Kılıçdaroğlu bir sorunu daha çözdü

 

Benzer Haberler