Merkez Bankası’ndan al haberi! Kirada yüzde 25 zam sınırı devam edecek mi?

Yayın tarihi: 4 Mayıs 2024 Cumartesi 12:10 pm - Güncelleme: 4 Mayıs 2024 Cumartesi 12:13 pm

Haber: CEREN URAL

Kirada yüzde 25 zam sınırı temmuzda sona eriyor. Peki uygulama devam edecek mi? Konuyla ilgili Merkez Bankası PPK özetinde açıklama yapıldı.

Ekonomik kriz sonrası fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için uygulanan kirada yüzde 25 zam sınırı 2 Temmuz 2024’te sona erecek. 2022’de 1 yıllığına yürürlüğe giren uygulama 2023’te 1 yıl daha uzatılmıştı.

Kiracılar uygulamanın devam edip etmeyeceğini merak ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 25 Nisan tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde uygulamayla ilgili dikkat çeken mesajlar yer aldı. Raporda “Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

‘YAKINDA YÜRÜRLÜKTEN KALKACAK’

Özet raporunda konuyla ilgili şöyle denildi: “Yıllık kira enflasyonu yüksek bir seviyede seyrini sürdürürken, Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) mikro verileri üzerinden takip edilen öncü göstergeler kira artış oranında şubat ayında başlayan yavaşlamanın nisan ayında devam edeceğini ima etmektedir. Öte yandan, konut fiyatları yıllık artışı şubat itibarıyla yüzde 58,3 seviyesine gerileyerek yıllık tüketici enflasyonunun altında kalırken, mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler bu kalemdeki aylık artışın da son aylarda önemli ölçüde yavaşladığına işaret etmiştir. Konut fiyatlarındaki bu durumun, ilerleyen dönemde kira enflasyonunu sınırlayacak bir unsur olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir.”

SINIR KALKARSA ZAM NASIL HESAPLANACAK?

Uygulamaya devam edilmezse ya da yeni bir sınır getirilmezse, kira zamları önceden olduğu gibi 12 aylık enflasyon ortalamasına göre hesaplanacak.

Bugün açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarına göre; mayıs ayında uygulanacak oran yüzde 59.64 olarak gerçekleşti. Yani bu ay yüzde 25 sınırı olmasaydı tavan oran olarak yüzde 59.64 uygulanacaktı.

Tarih ve fiyat verdi, İstanbul’da ekmeğe zam yolda

Tasarrufu memura yaptıracaklar! Servis yerine toplu taşıma kartı geliyor

Resmi Gazete’de yayımlandı: Akaryakıtta tek fiyat dönemi

Kaynak: HABER MERKEZİ