Maden çalışmalarına direnen Ünyeli yurttaşlar gözaltına alındı

28 Ekim 2020 Çarşamba

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Üçpınar mevkiinde maden arama içini sondaj çalışması başladı. Maden arama çalışmalarına karşı çıkan Ünyeli köylülere jandarma müdahale etti. Çok sayıda köylü gözaltına alındı.

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Üçpınar, Yeşilkent ve Çiğdem köylerinde maden arama için sondaj çalışmalarına karşı köylüler eylem yapıyordu. Dün Yeşilkent köyündeki sondaj çalışmasının ardından bugün de Üçpınar köyü yakınında sondaj atıldı. Köylüler çalışmaya karşı sondaj makinası önünde oturma eylemi yaptı. Jandarma köylülere müdahale etti, köylüler yerde sürüklendi. Ağaçlık alanda jandarma ve köylüler arasında süren arbedede, köylüler jandarmayı yuhaladı.

Jandarmadan maden çalışmalarına direnen köylülere biber gazlı müdahale

Çok sayıda köylü jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Köylüler jandarmaya ve sondaj çalışmasına şu tepkiyi gösterdi:

“70-80 senedir vergisini verdiğimiz, mahsulünü aldığımız fındık bahçesinin içerisinde bize bir müdahale var. Yarın Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü. Askerlerimizden ricamız bize müdahale yapmasınlar. Biz askerlerimizi Anadolu’nun bağrından kopma birer kahraman olarak tanıyoruz. Bize sahip çıksınlar, başka bir şey istemiyoruz. Biz yılmayacağız, eylemimizi yapacağız.”

Benzer Haberler