Kulat’tan ‘anket’ açıklaması: AKP’li yetkililer teşekkür etmeli ama kızacaklardır

28 Ekim 2021 Perşembe

Kulat’tan ‘anket’ açıklaması: AKP’li yetkililer teşekkür etmeli ama kızacaklardır

MAK Danışmanlık’ın sahibi Mehmet Ali Kulat, yaptıkları son anketi “Daha önce AKP’nin oy alma nedeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı bugün kaybetme nedeni olarak gözüküyor” diye değerlendirdi.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bugünkü köşe yazısında MAK Danışmanlık’ın sahibi Mehmet Ali Kulat’la yaptığı görüşmeye yer verdi. Erkin’in aktardığına göre Kulat, son açıkladıkları anketi 5 bin 750 kişiyle yüz yüze bir çalışma yaptıklarını söyledi ve “Daha önce AKP’nin oy alma nedeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı bugün kaybetme nedeni Erdoğan gözüküyor. Kızgınlık ve küskünlük var” dedi.

Erkin, yazısına şöyle devam etti: “Kurulduğu günden bugüne herhangi bir ya da birkaç seçimde AKP’ye oy verdim diyen seçmene soruldu. Önümüzdeki ilk seçimde AKP’ye oy verme davranışınız nasıl olacak? İki bin 382 kişi kesinlikle oy vermeyeceğini söylüyor. Yani yüzde 56… Peki neden? Yüzde 49’ı ‘’Kızdırdılar’, yüzde 33’ü ‘Üzdüler’, yüzde 11’i de ‘küstürdüler’ yanıtını vermiş.

AKP’LİLERİ KIZDIRAN, ÜZEN YA DA KÜSTÜREN KİM?

Parti politikaları (yüzde 15), il/ilçe teşkilatları (yüzde 14), partili belediyeler (yüzde 11), lider (yüzde 9), milletvekilleri (yüzde 7), genel merkez/yöneticiler (yüzde 6). Ancak… Bunların hepsi diyenler yüzde 17’i, birkaçı aynı anda diyenler de yüzde 21…

Mehmet Ali Kulat, yaptıkları saha çalışmasında ortaya çıkan tabloyu değerlendirirken şu cümleyi kurdu: ‘AKP’li yetkililer bize teşekkür etmeli ama kızacaklardır. Çünkü… Neden küstükleri ya da kime küstükleri ankette ortaya çıktı.’ ”

AKP’den kopuş hızlandı! Seçmen partiye küstü

Benzer Haberler