“Köy Enstitüleri ölmedi, öldürüldü”

18 Nisan 2022 Pazartesi

“Köy Enstitüleri ölmedi, öldürüldü”

Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıldönümü için Balıkesir Vural Sineması’nda düzenlenen etkinlikte konuşan şair Ataol Behramoğlu, “Köy Enstitüleri ölmedi, öldürüldü!” dedi.

Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıldönümü olan 16 ve 17 Nisan tarihlerinde Mehmet Başaran’ın anısına ‘Fikir ve Kültür Günleri’ kapsamında Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde düzenlenen etkinliğin ikinci gününe şair Ataol Behramoğlu söyleşisi damga vurdu. Türkiye için en iyi eğitim sistemi olan Köy Enstitüleri’ni, dönemin büyük yıldızı olarak nitelendiren Behramoğlu, “Köy Enstitüleri ölmedi; öldürüldü!” dedi.

“KÖY ENSTİTÜLERİNDE EĞİTİM GÖREN HER ÇOCUK HÜMANİZMİ OKUYARAK YETİŞTİ”

Köy enstitülü olarak nitelendirdiği yazarlarla ilgili anılar geçidi yaptığını vurgulayan ünlü şair, “Köy enstitülü yazarların başarı temelinde köy konuları, insan ve doğa ilişkileri yatıyor. Hümanizm olgusu var. Ki, bu dünya edebiyatında çok önemli bir olgudur, önemli bir yapı taşıdır. Genel olarak sorumluluk ve merhamet duygusu önemlidir hümanist edebiyat dalında. Bunun nedeni de, eğitim aldıkları dönemde ağırlıklı olarak klasik edebiyat yapıtları okudular. Dönemin milli eğitim bakanlığı, okullara özellikle dünya edebiyatından klasikleri öneriyordu. Köy enstitülerinde de eğitim gören her çocuk dünya klasiklerini, hümanizmi okuyarak yetişti. Daha sonra yazın hayatına başlayan yazarlar bu hamur ile yazılarını kaleme aldılar. Başlarında Sebahattin Ali gibi öğretmenleri vardı” diye konuştu.

“SİYASETÇİLER SAHİP ÇIKMADI”

Behramoğlu, 1940 yılında eğitim hayatına başlayan ve çok partili döneme geçildiğinde kapısına kilit vurulan köy enstitülerinin kapatılmasına kimsenin direnemediğini, yaşamasına ve yaşatılmasına dönemin siyasetçilerinin sahip çıkamadığını söyledi.

Köy Enstitüleri Bayraklı’da anılacak

Benzer Haberler