Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Saray’da oturup işçinin sesini duymayanlar…

22 Kasım 2018 Perşembe

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜRK-İŞ’i ziyaret ederek, çalışma yaşamının sorunları ve CHP’nin çözüm önerileri hakkında değerlendirmede bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu ‘Asgari ücret 2 bin lira isteniyor. 2 bin lira nedir arkadaşlar. Ev kirası mı ödenir, çocuğun ihtiyaçları mı karşılanır?’ diyerek tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Sendikacıların sofrasına oturmak bizim için bir onur meselesi. Sayın başkanın da belirttiği gibi başta asgari ücret, kadro sorunu ve EYT olamk üzere konulara masaya yatırdık. Biz CHP olarak bu sorunları gündeme getirmek zorundayız. Hatırlar belki gazeteci arkadaşlarım Kayıt dışı istihdamla mücadele diye programlar açıklandı, ancak bu tutmadı. Kayıtdışı işçiliği önlemek istiyorsanız bunun tek bir yolu var örgütlenmek. İşçiler örgütlenirse bunun önüne geçilir. İktidar bunda samimi ise örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırır. Belediyeler bile asgari ücret konusunda hükümetten ileri adım atabiliyor. Sayın başkan 2 bin lira olması konusunda bir görüşü var biz 2 bin 200 lira olmalı demiştik. Başkan güzel bir çıkış yaptı, bir kadını gönderecekler komisyona. Ben geçen konuşmamda komisyona bir ev kadını davet edilmesi gerektiğini söylemiştim. Belki iktidara aktarabilir EYT ile igili önerilerimizi parlamentoya sunduk fakat iktidir partisi ve MHP oyları ile reddedildi. Biz gündeme getirmeye devam edeceğiz.

‘İŞ KAZALARINDA AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ’

İş kazalarında Avrupa’da birinciyiz, terörden daha fazla iş cinayetine insanlarımız kurban gidiyor. Gerçekten de işçiler önlem alınmadan iş alanlarına sürülüyor. İşçiler hayatlarını kaybediyorlar. Bir kişinin hayatını kaybetmesi değil bir ailenin hayatını kaybetmesi anlamına geliyor. Bugün Malatya’da bir otobüs kazasında 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, ölenlere rahmet diliyoruz. Sayın başkan taşeronlaşmayı siz de biz de gündeme getirdik. Her işçinin kadrolu olması gerektiğini söyledik. Bu konuda adımlar attık sonuçta bir grup işçi öyle veya böyle kadroya geçti. Bu mücadeleyi siz yaptıkça biz de destek olacağız. Biz taşeron işiçilerin kadroya geçmesi için her türlü mücadeleyi yapacağız.

Asgari ücret 2 bin lira isteniyor. 2 bin lira nedir arkadaşlar. 2 bin lira ile ev kirası mı ödenir, çocuğun ihtiyaçları mı karşılanır? Mümkün değil. Asgari ücretten vergi alınıyor, bu başlı başına en büyük ayıptır. Asgari ücretli vergi yükü altında ezilmektedir. O açıdan iktidar olanların işçinin sesini duymaları gerekir. Saraylarında oturup işçini sesini duymayanlar sağırdır. Enflasyonun altına düşmeyin sayın Başkan. Mutfakta yangın var. Görüyorsunuz zaten. 2 bin lira başlayalım diyorsunuz üstüne enflasyon oranında zam istiyorsunuz biz de size destek olacağız

‘İŞ KAZALARI ÖNEMLİ BİR SORUN’

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise şunları söyledi;

“İş yaşamına dönük bir görüşme yaptık. Önümüzdeki günlerde asgari ücrete ilişkin çalışmalarımız oldu. Önümüzdeki günlerde komisyonda çalışmalar yapılacak. Sendikalarımızdan genel başkanlar katılacak. Bir tane asgari ücretli çalışan bir bay veya bayan vereceğiz. O paraya nasıl çalıştığını açıklayacak. Kadroya geçmeyen çok sayıda arkadaşımız oldu. Her yerde ifade ediyorum 100 km yol yaparsınız 100 metre eksik olsa o konuşulur ama kimse şimdi 100 metreyi konuşmuyor. İş kazaları hala önemli bir sorun. Dün 3 arkadaşımız Zonguldak’ta hayatını kaybetti. Ülkeyi idare edenler bunlara bir son bulmalı. Bununla ilgili sıkıntılarımız var. EYT’ler var onların da bizden beklentileri var. Önümüzdeki günlerde kamu sözleşmeleri var. Hala örgütlenme konusundaki çemberleri kıramadık. Sendika işçinin sendikası olur. Bu tablo değişmedi.”