Kılıçdaroğlu’ndan çarpıcı açıklamalar: Belki de Bahçeli ittifaktan ayrılmak istiyordur

17 Aralık 2020 Perşembe

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu katıldığı bir televizyon programında çarpıcı açıklamalar yaptı. Bahçeli’nin AKP’li Numan Kurtulmuş’a çıkışını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Belki de Bahçeli ittifaktan ayrılmak istiyor olabilir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın reform çalışmalarına ilişkin; “Reform yapmalarını çok isterim ama yapamazlar. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını sağlayacaklar mı? Ekonomik veriler vatandaşlarımıza saydam bir şekilde aktarılıyor mu? SGK’nın açığı ne kadar?” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayılarına ilişkin ise; “İstanbul’da bir günde 200-300 ölü var siz bunun yarısını bile Koronavirüs saymıyorsunuz. Defin işlemlerinde de aynı şey yapılıyor. 15 günlük bir kapatmada piyasa duracak buna devletin katkı sunması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Olay TV’de Murat Yetkin’in sunduğu “Gündem” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“HARAM PARAYLA İMAM HATİP OKULU AÇILIR MI?”

Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk olaylarında evlerinde ayakkabı kutularında milyonlarca dolar bulundu. Biz bununla yurt dışında imam hatip yapacağız dediler. Haram parayla okul mu yapılır? Haram parayla imam hatip yapılır mı?” dedi.

“SUÇLU BİR ADAMI AYM MAKAMINA NASIL GETİRİYORSUNUZ?”

Kılıçdaroğlu, “İrfan Fidan iddianamelerinde intihal yaptı, intihal suç mu suç! Peki suçlu olan bir adamı Anayasa Mahkemesi makamına nasıl getiriyorsunuz?” dedi.


Kılıçdaroğlu’nun Yetkin’e yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

 • “Koronavirüs’ten vefat edenlerin sayısı açıklanan resmi rakamlardan daha fazla. Hayatını kaybeden vatandaşların raporları belediyelere gidiyor, cenaze töreninden sonra defin işlemi gerçekleştiriliyor.
 • “Rakamı düşük göstermek için rapora salgın hastalıktan ötürü ölüm yazılıyor. İktidardaki partinin halka doğru bilgi vermemesi kabul edilemez. Bilim Danışma Kurulu’nun bir sözcüsü olması gerekir. Bakan saraydan aldığı talimatlarla açıklama yapıyor.”
 • “İstanbul’da bir günde 200-300 ölü var siz bunun yarısını bile Koronavirüs saymıyorsunuz. Defin işlemlerinde de aynı şey yapılıyor. 15 günlük bir kapatmada piyasa duracak buna devletin katkı sunması gerekiyor.”
 • “Ben olsaydım yarın hemen ekonomik sosyal konseyi toplardım. Biz vaka sayıları açısından 1’inci duruma geldik neredeyse. Bu işin tek başına devletin bütçesiyle karşılanması çok zor. Halka ne yapmalıyız diye sormalı. Merkez Bankası orada. 56 milyar bastınız 156 milyar basın.”
 • “Topluma güven verdiğiniz sürece sorun çözülür. Erdoğan müşterek bir karar almalı. Bugün izlenen tabloyla geldiğimiz nokta hükümetin Koronavirüs sürecini yönetemediğidir. Yoğun bakım hemşiresinin aylığına ilave edilen para 7 TL idi.”
 • “Yönetemiyorlar çünkü hiç kimse karar alacak pozisyonda değil. Hiç kimsenin karar alma iradesi yok bir kişinin var o da Erdoğan. Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum, ekonomik sosyal konseyi toplasın, bakanlarını yanına alsın, sorunu yaşayanları bir dinlesinler. Sonra bakanlar kurulu oturup bu talepleri ne kadar karşılayabileceğini tartışmalı.”

“REFORM YAPAMAZLAR”

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

 • “Reform yapmalarını çok isterim ama yapamazlar. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını sağlayacaklar mı? Ekonomik veriler vatandaşlarımıza saydam bir şekilde aktarılıyor mu? SGK’nın açığı ne kadar?”
 • “Tam bir karadelik ama hiç ses etmiyorlar. Bütçe açıkları karşılayamaz durumda şu anda. Parayı gereksiz israfı da olağan karşılayan bir yönetimle karşı karşıyayız.”
 • “İsraf örneğinin en somutu Erdoğan’ın 13 uçağının olması. İsraf devleti itibarsız kılan temel olgudur. Yaşamı boyunca itibar eksikliğini hisseden kişiler devletin mal varlığını güç olarak kabul edip kendilerine itibar kazandırdıklarını sanırlar.”
 • “Şehit ailesine bağlanan para 192 TL 59 kuruştur. Halk 52 milyon lira bağış yaptı bunu vermediler 192 milyon veriyorlar.”
 • “Bu maaşı emekli sandığı bağladı ama onu bile bilmiyorlar. Liyakatli bürokrasi anlayışını bıraktılar. Tek adam rejiminde liyakat olmaz zaten. Gemimizi durdurdular 5 saat yanıt beklediler. 5 saat kimse Erdoğan’a ulaşamadı. Devletin itibarını sıfırladılar.”
 • “Erdoğan kibirli bir insan. Bana açılan bütün davaları kazandım. Havuz medyasının yayın organı Sabah gazetesine bir dava açtım para kazandım. 5 kuruşluk davayı kazandım. O gazetenin 5 kuruşluk olduğunu yargı kararıyla tescil ettirdim.”
 • “Fuat Oktay’a gazetelerin tirajlarını denetletin dedim. Havuz medyası iktidarın gölgesi altında devleti soyuyor. Saray bu yolsuzluğa çanak tutuyor. Fakir fukaranın tüyü bitmemiş yetimin parası yeniyor. Keşke Basın İlan Kurumu buna vaziyet etse. Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor, gazetelerin tirajlarını saptadı dese keşke.”

Benzer Haberler