Kılıçdaroğlu’na linç davasına Nagehan Alçı yorumu: Türkiye’nin turnusol kağıdı

1 Aralık 2020 Salı

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na linç girişiminin dün görülen davasını köşesine taşıdı.  “Bu dava Türkiye’nin turnusol kağıdı” diyen alçı Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e de ” ‘hatırlamıyorum‘ deme utanmazlığında bulunabildi” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta katıldığı bir şehit cenazesinde  yumruk atan Osman Sarıgün hakkında Hürriyet gazetesi yazarı Nagehan Alçı, “Ana muhalefet partisi genel başkanına bütün Türkiye’nin gözü önünde yumruk atan şahıs ifadesinde “Olayın üzerinden çok zaman geçti, hatırlamıyorum” deme utanmazlığında bulunabildi” ifadelerini kullandı.

Alçı’nın bugünkü köşesinde yer alan “Kılıçdaroğlu’na linç sanıklarının pervasızlığı” başlıklı yazısı şöyle:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 21 Nisan 2019’da Ankara Çubuk’taki şehit cenazesi sırasında yapılan saldırıyı ve ardından gerçekleşen linç girişimini bütün detaylarıyla hatırlıyoruz.

O gün yalnızca Kılıçdaroğlu değil, Türkiye demokrasisi ciddi bir tehlike atlatmıştı.

Neyse ki facianın kıyısından dönüldü.

O dönem bu vahim hadiseyi ayrıntılarıyla bu köşede yazmıştım. Yaptığım görüşmeler sonucu bilinmeyen birçok noktayı öğrenmiş ve sizlerle paylaşmıştım.

Dün bu saldırının davası görülmeye başlandı ve ana muhalefet partisi genel başkanına bütün Türkiye’nin gözü önünde yumruk atan şahıs ifadesinde “Olayın üzerinden çok zaman geçti, hatırlamıyorum” deme utanmazlığında bulunabildi.

 

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davası 1 Mart’a ertelendi, sanıklar tutuklanmadı

 

Kanım dondu bu ifadeleri gördüğümde.

Diğer bir sanık ise “Öldürmek isteseydik zaten oradan çıkamazdı” diye pervasızca konuştu. Sevgili okurlar bu sanıklar bu ülkenin hukuk sistemi, demokrasisi ve hepimizin güvenliği ile dalga geçecek kadar özgüvenli ya da şuursuz olabilirler.

Ancak şayet gerçek bir hukuk devletinde yaşama gayemiz varsa mahkemeden aklımız ve adalet duygumuzla alay etmeyecek bir kararın çıkması gerekir. Bu dava Türkiye’nin turnusol kağıdı… Hangi siyasi görüşten olursak olalım, bu karar hepimizin huzurunu ve güvenini ilgilendiriyor.

Yargı reformunun konuşulduğu şu günlerde bu davanın akıbeti ülkenin de kaderini belirleme potansiyeline sahip.

Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı girişimine yönelik hakkaniyetli bir dava süreci hem hepimizi umutlandıran hukuk reformuna inancımızı pekiştirir hem de kutuplaşmayı ve gerilimi azaltacak bir panzehir olur. Kesinlikle iktidara kazandırır.

 

Benzer Haberler