Kılıçdaroğlu’ndan dolar yorumu: CeHaPe demeye başlayacaklar

7 Mayıs 2020 Perşembe

Dolar kurunun tarihi zirvesini aşarak 7.24 TL’yi geçmesini yorumlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Londra’daki bir avuç tefeciyi Türk lirasına operasyon yapacak hale kim getirdi? Şimdi diyecekler Ce Ha Pe diye. Türk lirası neden bu hale geldi?” diye sordu.

Karar TV’de gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Bizim bankalarımızda vatandaşların mevduatının yüzde 53.9’u dolar bazında” diyerek şöyle devam etti:

Kılıçdaroğlu, doların yükselmesi sonrası AKP’nin ne yapacağını söyledi

“TÜRK LİRASI NEDEN BU HALE GELDİ?”

“Londra’daki bir avuç tefeciyi Türk lirasına operasyon yapacak hale kim getirdi? Şimdi diyecekler Ce Ha Pe diye. Türk lirası neden bu hale geldi? Türkiye’nin gerçeğini tüm dünya biliyor. Merkez Bankası’nın rezervlerini tüm taraflar biliyor, Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığını herkes biliyor. Devalüasyon yaşıyoruz aslında. Londra’yı mı, bizi bir avuç tefeciye mahkum eden yönetimi mi sorumlu tutacağız?”

Vatandaş kendi geleceğini dolara yatırmış vaziyette. Vatandaş neden dolara yatırır da Türk lirasından kaçar? Türk lirasına güveni sağlayacak mekanizma ekonomidir. Ekonomi üretiyorsa, istihdam yaratıyorsa, ihracatınızı arttırabiliyorsanız Türk lirasına güven artar. Türk lirasına karşı operasyon yapılıyor deniliyor. Londra’da oturanlar neden dolara, euro’ya operasyon yapmıyorlar da neden Türk lirasına yapıyorlar?

Bütün Cumhuriyet hükümetlerinin harcadığı para 713 milyar dolar. AKP’nin 17 yılda kullandığı para 2 trilyon ise 346 milyar dolar. Yaklaşık 3 buçuk katı. Parayı üretime yönlendirmezseniz Türkiye’yi güçlü kılamazsınız.”

“500 BİN LİRA RÜŞVETİ KİM ALDI?”

AKP’li Serik Belediyesi’nde ortaya çıkan 500 bin TL’lik rüşvet iddiası hakkında da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “500 bin lira rüşveti kim aldı? AK Partili bir belediye başkanı 500 binlik rüşvetin hesabını soruyor. Başkan iki bakanı suçluyor açıkça”

Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin “500 bin lira rüşveti kim aldı? AK Partili bir belediye başkanı 500 binlik rüşvetin hesabını soruyor” dedi.

AKP’de 500 bin liralık rüşvet kavgası! Bakan Ersoy’a ‘Yazıklar olsun’ deyip toplantıyı terk etti

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Biz Covid-19 olayı ortaya çıkar çıkmaz kurul oluşturduk. Rapor hazırladık ve bütün tarafları gönderdik. Orada yapacağımız şeyleri anlattık. Ekonomide ne yapılabilir? Kurul oluşturduk. Önce tarım. Çalışmaları sürüyor. Türkiye buradan şöyle çıkar. Çıkıp diyeceksiniz. Bir israfı sonlandıracağım. 13 uçağım vardı, diğerlerini satıyorum. Ülke çıkarları için kullanacağım. İki ben kesinlikle rüşvet ve yolsuzluğa izin vermeyeceğim.

“500 BİN LİRA RÜŞVETİ KİM ALDI?”

“(AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir önceki başkan Ramazan Çalık’ın bir iş yerinden 500 bin TL aldığını ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la duruma sessiz kaldığı için tartışıp toplantı terk ettiğini açıkladı.) 500 bin lira rüşveti kim aldı? AK Partili bir belediye başkanı 500 binlik rüşvetin hesabını soruyor. Üçüncüsü harcadığım her kuruşun hesabını millete vereceğim. Başkan iki bakanı suçluyor açıkça.”

 

Benzer Haberler