Kanal İstanbul’da ‘yabancıya uygun’ arsa ihalesi

Yayın tarihi: 25 Mart 2022 Cuma 1:58 pm - Güncelleme: 25 Mart 2022 Cuma 1:58 pm

AKP’li Başakşehir Belediyesi, Kanal İstanbul güzergahında 4 futbol sahası büyüklüğündeki arsayı satışa çıkardı. 141 milyon 200 bin TL’ye ihaleye düzenlenen arsanın satışından KDV alınmayacak. Kapalı teklif usulüyle yapılacak ihaleye yabancı uyruklu kişiler de katılabilecek.

BirGün’den Bilal Çelik’in haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayalim’ diyerek duyurduğu Kanal İstanbul projesi, muhalefetçe ‘rant’ projesi olarak nitelendiriliyor. İktidarın projedeki inadı, kanal güzergâhındaki taşınmazların satışını da hızlandırdı. Kapalı teklif usulüyle yapılan ihalelerle, arsa satışlarının kimlere yapıldığı kamuoyundan gizleniyor. Kanalın yapımına ise çevreciler kesin bir dille karşı çıkarken, ‘felaket’ olarak değerlendiriyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bunun bir ‘talan ve ihanet projesi’ olduğunu belirterek her fırsatta eleştirilerini yöneltmeye devam ediyor.

AKP’Lİ BELEDİYE İHALE AÇTI

Son olarak AKP’li Yasin Kurtoğlu yönetimindeki Başakşehir Belediyesi, kanalın güzergâhında yer alan 4 futbol sahası büyüklüğündeki arsayı satışa çıkardı. Belediye, Tatarcık Mahallesi’nde yer alan 31 bin 370 metrekare büyüklüğündeki arsanın satışı için ihaleye çıktı. Kanal İstanbul güzergâhındaki arsanın bedeli 141 milyon 200 bin TL olarak belirlenirken; KDV’den de muaf tutuldu.

İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul isyanı: Şu sebep bile yapılmaması için yeterli biliyor musunuz

İHALE KAPALI

İmar planlarında ‘gelişme konut alanı’ olduğu belirtilen arsanın ihalesi ‘kapalı teklif’ usulüyle yapılacak. İhaleyi alana da peşin ya da taksitli ödeme seçenekleri sunulacak. İhalede belirlenen bedelin yüzde 20’si peşin, geri kalan yüzde 80’lik kısım 12 ay vadeyle taksitlendirilebilecek. Taksitlendirme sonucunda bedelin yüzde 80’lik kısmına 12 ay için yüzde 20 vade farkı eklenecek. Peşinat ödenip, taksitlendirme işleminden sonra, kalan taksitlerin tamamının veya bir kısmının erken ödenmesi durumunda da uygulanan vade farkı tutarında indirim uygulanacak.

T.C. VATANDAŞLIĞI ARANMADI

Arsayı almak isteyenler içinse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartı istenmedi. Satın almak isteyen yabancılar da kanuni ikametgâh sahibi olduğunu gösteren bir belge ile ihaleye girebilecek. İhaleye girmek isteyen yabancı uyrukluların, Türkiye’de ikamet ettiğine dair belge ve pasaport göstermeleri yeterli olacak.