İtalya’da deniz subayına casusluktan 30 yıl hapis!

Yayın tarihi: 10 Mart 2023 Cuma 12:03 pm - Güncelleme: 10 Mart 2023 Cuma 12:03 pm

Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan İtalyan deniz subayı Walter Biot, 30 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan İtalyan deniz subayı Walter Biot’un davasına bakan Roma’daki askeri mahkeme, Perşembe günü Biot’u suçlu bularak 30 yıl hapis cezasına mahkum etti.

İtalyan haber ajansı Ansa’nın aktardığına göre, duruşma sırasında askeri savcılık sözcüsü, deniz subayının İtalyan yasalarına göre en yüksek ceza olan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Biot, “casusluk amacıyla gizli bilgi elde etmek”, “gizli nitelikteki bilgileri elde etmek ve ifşa etmek” ve “casusluk amacıyla fotoğraf çekmek” ile ilgili bir dizi suçla itham ediliyordu.

Rusya, Ukraynalı askerlerin eğitim aldığı İngiliz üssünü imha etti iddiası

Savcılığa göre Biot, gizli belgelere erişmesine ve bunların fotoğraflarını çekmesine izin veren hizmetinde “azami güvene” sahipti. İddianamede “Biot’un isnat edilen tüm suçlardan sorumlu olduğuna dair kanıtlar elde edildiği” ve herhangi bir hafifletici neden bulunmadığı belirtiliyor.

AVUKATI KONUŞTU

Biot’un avukatı Roberto De Vita, “Biot’un kendisini savunma fırsatı bulamadığını” ve bu nedenle duruşmayı rutin olarak görmediğini ifade ederek, “Walter Biot onurlu bir şekilde Donanma’daki görevine iade edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

De Vita, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada Roma mahkemesinin kararının sürecin sonu anlamına gelmediğini belirterek, “İtalya’nın askeri yargısı sivil yargı ile aynı ilkelere göre işliyor, bu nedenle temyiz mahkemesinde ve ardından temyiz mahkemesinde yeni yargılamalar bekleyebiliriz” dedi.