İstanbul’da kayıp iki çocuk inşaatta ölü bulundu

9 Mart 2021 Salı

İstanbul’da dün kaybolan 4 ve 8 yaşındaki iki kardeş, evlerinin yakınında bulunan bir inşaatın asansör boşluğu için kazılan ve yağmur suyuyla dolmuş çukurunda ölü bulundu. İnşaatın anlaşmazlık nedeniyle yarım kaldığı belirtilirken, inşaat sahibi gözaltına alındı. ‘Çocukların ölümü ihmalden mi kaynaklandı yoksa başka bir nedeni mi var?’ Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak incelemeyle ortaya çıkacak.

İstanbul Çekmeköy’ün Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşayan 4 yaşındaki Hasan ve 8 yaşındaki Hüseyin Büyür kardeşler, dün öğle saatlerinde kayboldu. Durumun haber verilmesi üzerine polis ile AFAD ekipleri, çevrede ve ormanlık alanlarda arama çalışmalarına başladı.

Çocukların, evlerinin yakınında bulunan inşaat alanındaki çukurda olabileceği şüphesi üzerine, itfaiye ekipleri, çukurdaki suyu çektikten sonra iki kardeşin cesedini buldu. Cesetlerin bulunmasının ardından, mahallede yaşayanlar inşaatta hiçbir tedbir alınmamasına ve çocukların kolayca girebiliyor olmasına tepki gösterdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI: İNŞAAT SAHİBİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, iki çocuğun ölümüne ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında inşaat sahibi, “taksirle ölüme sebebiyet verme” iddiasıyla gözaltına alındı.

ÇOCUKLARIN BABASI: İHMAL VAR

Çocuklarının cenazesini otopsi işlemleri sonrası Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu morgundan alan baba İlker Büyür, “Ben kayboldukları sırada işteydim. Saat 01.30’da orada olduklarını anlamışlar. Orası tahtaymış çürümüş su almaktan. Oraya basıp düşmüşler. Adli Tıp’ta suda boğulma olarak tespit edildi ama bir ay sürer dediler. Ben şikayetçiyim inşaattakilerden. İhmal var. Çocuklarım daha önce orada oynamıyorlardı ama sonuçta gittiler oynadılar. Çocuklarım gitti” diye konuştu.

“BENİM TAHMİNİM OYUNCAK VAR DİYE GİTTİLER”

Çocuklarının kıyafetlerine sarılarak gözyaşı döken anne Hanife Büyür ise, “Orada daha önce oyuncak vardı. Bir hafta önce gördüler, oynadılar. Oyuncağı almak istediler. Oyuncağı aldılar getirdiler. Ben de yıkadım daha sonra kaldırdım oyuncakları. Dün de benim tahminim oyuncak var diye gittiler. Oyuncak varsa alıp oynamak istediler. 14.30 gibi dışarı çıktılar. Yemek yedik. İçime bir şey oturdu. Kalkamadım. Daha sonra çocukları aramaya başladım. Her yeri aradık. Saat 20.00’ye kadar aradık bulamadık. En son gece 01.00 gibi çıktılar. Orda olduklarını bilseydim aramaz mıydım? Orayı kapatsalardı olmaz mıydı? Ben yavrumdan oldum onların yüzünden. Benim iki tane yavrum gitti” dedi.

KARDEŞLER TOPRAĞA VERİLDİ

Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsi işlemlerinden sonra iki kardeşin naaşı cenaze töreni için Çekmeköy’e götürüldü. Burada kılınan cenaze namazının ardından iki kardeş gözyaşları içinde Çekmeköy Mezarlığı’na toprağa verildi.

BELEDİYEDEN İNŞAAT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Öte yandan Çekmeköy Belediyesi, inşaat alanındaki asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybeden iki kardeşin ölümüyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada müteahhit ve toprak sahibi anlaşmazlığı nedeniyle yapının 5 yıldır inşaat halinde olduğu, yapı ve çevresinin belediye ekiplerinin rutin denetiminde kontrol edildiği belirtilerek, “Yasal olarak belirtilen güvenlik önlemlerinin alınmasına rağmen, iki kardeşin hayatını kaybetmesi, kurumumuzu da derinden üzdü. Ailemizin acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz” denildi.

 

Benzer Haberler