Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan Saray’a bağlanan ‘İstanbul boğazı’ hakkında açıklama

1 Kasım 2019 Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan Saray’a bağlanan ‘İstanbul boğazı’ hakkında açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Boğaz’ın yetkilerinin İBB’den Boğaziçi Başkanlığı’na devredilmesine ilişkin kanun teklifi taslağıyla ilgili, “İBB’den yetki almak söz konusu değildir, yetki İBB’de değildir.  Burada tarihi yapıları korumak amacımız. Öneri ya da kanun şu an için yok. Kimsenin elinden olmayan yetkisini almak söz konusu değildir” dedi.

İmamoğlu’ndan Saray’a bağlanan ‘İstanbul boğazı’ hakkında ilk açıklama

Bakan Kurum’un açıklaması şöyle:

“Boğaziçi Kanunu ile ilgili çalışma söz konusu. Meclisimiz bu çalışmayı yürütüyor. Sahada belediyelerimizden gelen talepler doğrultusunda önlemlerimiz oldu. Boğaziçi’nde imar yapma yetkisi İBB’de değildir. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün teklifi ve Bakanlığımızın uygun görüşü ile Boğaziçi Yüksek Koordinasyon Kurulu’ndadır. Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Boğazımıza nazır 4 belediyemizde çok daha iyi noktalara çekecek çalışmaya ilişkin belediyelerimizin de içinde olduğu çalışma söz konusudur.

Anadolu ve Avrupa Yakası komisyonları olarak hangi meslektaşlarımız çalışıyorsa, içinde olduğu, vatandaşlarımızın taleplerini gerçekleştirdiğimiz noktaya getirmek istiyoruz. İBB’den yetki almak söz konusu değildir, yetki İBB’de değildir. Burada tarihi yapıları korumak amacımız. Öneri ya da kanun şu an için yok. Kimsenin elinden olmayan yetkisini almak söz konusu değildir”

Benzer Haberler