‘İş göremez’ raporu alıp AKP’li vekille Çin’i gezmiş

21 Haziran 2021 Pazartesi

‘İş göremez’ raporu alıp AKP’li vekille Çin’i gezmiş

Tarım Bakanlığı görevlisi Haydar Dutak, ‘eklem bozukluğu’ adı altında ‘iş göremez’ raporu aldı. AKP’li Hamza Dağ’ın da yer aldığı Çin gezisine gitti. Dutak, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki daire başkanlığı görevi Dağ’ın danışmanlığını yaptıktan sonra getirilmişti.

Haydar Dutak, hastaneden 1 ay “iş göremezlik raporu” aldı. Raporu aldığı tarihte ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile birlikte Çin’e gittiği anlaşıldı. Çin’e giden heyet arasında, Daire Başkanı Dutak’ın da yer alması “sahte rapor” tartışması doğurdu. Dutak, Çin’e “devlet memuru” sıfatıyla gitti.

Sözcü’de yer alan habere göre, Haydar Dutak, 8 Kasım 2019’da, İzmir Gaziemir Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi’ne “yatış” yaptı. Eklem bozukluğu teşhisi konan Dutak’a 11 Kasım 2019 ile 10 Aralık 2019 arası “iş göremezlik raporu” verildi. Dutak’ın raporlu görüntü tarihlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, bir grup AKP’liyle Çin’e tur düzenledi. Komünist Partisi’nin daveti gerekçesiyle bu ülkeye giden AKP’li heyet arasında, Türkiye’de raporlu görünen Haydar Dutak da yer aldı.

10 Aralık’a kadar rapor alan Dutak, Kasım sonundaki Çin ziyaretinde bol bol Çin pozu çektirdi. Hamza Dağ’la birlikte poz verdi. Dutak’ın Çin turu sosyal medyada da yer aldı. AKP’li Hamza Dağ’ın adı, Kürşat Ayvatoğlu skandalında da geçmişti. Ayvatoğlu’nun, Dağ’ın danışmanlığını yaptığı öne sürülmüştü. Ancak Dağ bu iddiaları reddetmişti.

Benzer Haberler