İngiltere’de AstraZeneca aşısı olan 7 kişi öldü

3 Nisan 2021 Cumartesi

İngiltere’de AstraZeneca aşısı olan 7 kişi öldü

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), ülkede 7 kişinin Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen korona aşısını olduktan sonra oluşan kan pıhtısından hayatını kaybettiğini doğruladı.

MHRA’nın İngiliz basınına yaptığı yazılı açıklamaya göre, son verilerin ışığında İngiltere’de 7 kişinin AstraZeneca aşısı olduktan sonra oluşan kan pıhtısı nedeniyle hayatını kaybettiğini doğruladı.

18 MİLYONDAN 30’UNDA PIHTI GÖRÜLDÜ

Kurum, 9 Aralık 2020 ile 21 Mart 2021 tarihleri aralığını kapsayan raporda aşılanan 18 milyon kişiden 30’unda kan pıhtısı yan etkisi görüldüğünü açıkladı. MHRA’dan yetkililer, 7 ölümün ‘titizlikle’ araştırıldığını ve bu durumun ‘sadece bir tesadüf mü yoksa aşının gerçek bir yan etkisi mi olduğu’ konusunun henüz net olmadığını belirtti. Diğer yandan MHRA, aşının faydalarının riskten daha ağır bastığını vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Mart ayının başında, Norveç ve diğer birçok Avrupa ülkesi, kanın pıhtılaşmasıyla ilgili vaka raporlarının ardından AstraZeneca aşılarının uygulanmasını askıya aldığını veya durdurduğunu açıklamıştı.

Avrupa İlaç Dairesi (EMA) aşının güvenli ve etkili olduğunu tekrar teyit ettiği açıklamasında ülkeleri aşılama programlarına devam etmeye teşvik etti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), AstraZeneca aşısının faydalarının yan etki riskinden daha ağır bastığını belirtti.

Kullanımı askıya alınan AstraZeneca’dan yeni açıklama

Benzer Haberler