Kullanımı askıya alınan AstraZeneca’dan yeni açıklama

25 Mart 2021 Perşembe

Kullanımı askıya alınan AstraZeneca’dan yeni açıklama

AstraZeneca ilaç firması, yan etkileri nedeniyle tartışmalara neden olan aşısının yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yüzde 76 koruma sağladığını savundu. Aşının kan pıhtılaşmasına neden olmadığını tekrarladı.

Oxford Üniversitesi ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren AstraZeneca, ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından yapılan eleştirinin ardından verilerini güncelleyerek yeni bir rapor yayınladı. Raporda aşının semptomatik Covid-19’a karşı yüzde 76, şiddetli hastalığa karşı ise yüzde 100 koruyucu olduğu belirtildi.

Açıklamada, aşının güçlü koruma sağladığının yeni çalışmalarla tespit edildiği belirtilerek, aşının kan pıhtılaşmasına neden olmadığı tekrarlandı.

NE OLMUŞTU?

AstraZeneca, 22 Mart’ta ABD’de 32 bin 449 kişi üzerinde devam eden Covid-19 aşısının 3. faz çalışmalarının ara güvenlik ve etkinlik analizlerine ilişkin verileri paylaşmıştı. ABD Veri ve Güvenlik İzleme Kurulu 23 Mart’ta yaptığı açıklamada, AstraZeneca’nın, faydalı veriye ilişkin noksan görüş sağlamış olabileceğinden endişe duyulduğunu açıklamıştı.

ABD’de AstraZeneca aşısının kullanımına izin verilmesi için Gıda ve İlaç Dairesi ile Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin, bağımsız danışma komitelerinin sağladığı verinin kapsamlı değerlendirmesinin ardından aşıyı onaylaması gerekiyor.

OXFORD/ASTRAZENECA TARTIŞMASI

Covid-19’a karşı geliştirilen ilk aşılardan Oxford-AstraZeneca’nın uygulanması, bazı ülkelerde, kanda pıhtılaşmaya yol açarak damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi durumlara neden olabileceği şüphesiyle geçici olarak durdurulmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü aşının faydalarının risklerinden fazla olduğunu belirterek “Hayat kurtarmak için kullanımı devam etmelidir.” açıklamasını yapmıştı. Avrupa Birliği İlaç Ajansı ve İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu da aşının kullanılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Benzer Haberler