İmamoğlu ve babası hakkındaki dava reddedildi

15 Nisan 2021 Perşembe

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile babası Hasan İmamoğlu’nun Beylikdüzü’ndeki inşaatlarında ‘hileli davranışta bulunarak 3 müşteriyi aldattıkları’ iddiasıyla “nitelikli dolandırıcılık” suçundan yargılandıkları dava reddedildi.

İstanbul Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıkların avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı mütalaasını tekrarlayarak, bozma ilamının mükerrer olarak yapılması nedeniyle davanın reddine karar verilmesini istedi.

Mütalaaya karşı beyanda bulunan sanıkların avukatı Ali Asker Kazak, müştekilerin şikayetlerinden vazgeçmesi nedeniyle temyiz taleplerinin Yargıtay tarafından dikkate alınmayarak, dosyanın geri gönderildiğini belirterek, temyizden vazgeçilmesi nedeniyle karar verilmesine yer olmadığı yönünde ya da davanın reddi yönünde hüküm kurulmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Ekrem İmamoğlu ve Hasan İmamoğlu hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan dava açılmış ise de sanıklar hakkında bu suçtan ayrı ayrı davanın reddine ve Yargıtay 15. Ceza Dairesi’nin ilamının kesinleştirilmesine hükmetti.

BERAAT ETMİŞLERDİ

İddianamede, Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu’nun “nitelikli dolandırıcılık” suçundan ikişer yıldan yedişer yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılamada, Ekrem ve Hasan İmamoğlu’nun beraatine karar verilmişti. Şikayetçilerin avukatı, yerel mahkemenin kararını temyiz etmişti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 15. Ceza Dairesi, 8 Mart 2018’de eksik araştırma yapıldığı gerekçesiyle beraat kararını bozmuştu.

 

Benzer Haberler