İlk kez Türkiye’de görüldü: Testis ağrısıyla hastaneye gitti, koronavirüs testi pozitif çıktı

19 Kasım 2020 Perşembe

İlk kez Türkiye’de görüldü: Testis ağrısıyla hastaneye gitti, koronavirüs testi pozitif çıktı

İstanbul’da testis ağrısı sebebiyle hastaneye giden bir hastanın koronavirüs testi pozitif çıktı. İngiliz basınında da haber olan yurttaşın, testis belirtisiyle tanı konulan ilk vaka olduğu belirtildi.

İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi. Öksürük, yüksek ateş ile koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi koronavirüsün yaygın görülen belirtilerin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı.

Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.

“TESTİS AĞRILARI SALGINLA BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMELİ”

Dr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının koronavirüsün ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, “Koronavirüs genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon. Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları koronavirüsle birlikte değerlendirilmeli” dedi.

BU ŞEKİLDE TANI KONULAN İLK VAKA

Daily Star’da yer alan habere göre, söz konusu vakanın bu şekilde tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.

Benzer Haberler