İktidarın hedefindeki baroların ‘Savunma Yürüyüşü’ başladı

19 Haziran 2020 Cuma

Baro başkanları, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla barolarla ilgili yasa değişikliğinin geri çekilmesi için Ankara’ya yapacakları ‘Savunma Yürüyüşü’nü başlattı. Adliyelerin önünde toplanarak basın açıklaması yapan barolar, yürüyüşle Ankara’ya yola çıkan heyetleri alkışlarla uğurladı.

Aralarında İstanbul, Antalya, İzmir, Diyarbakır, Adana barolarının olduğu 80 baro başkanı bugün kentlerinde bulunan adliye binaları önünde yaptıkları açıklama sonrasında “Savunma Yürüyüşü” başlatıyor. Baro başkanları her gün sembolik 10 kilometre yürüyerek, 21 Haziran Pazar günü Ankara’da olacak.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI MEHMET DURAKOĞLU: BUGÜN BİR YOL AÇACAĞIZ

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde yürüyüş öncesi yaptığı bir açıklama yaptı. Durakoğlu, “Türkiye’de ilk kez 80 baro bir tavır koymak suretiyle bu değişikliklere karşı olduklarını ifade eden Durakoğlu, “Biz bu ülkenin 80 barosu olarak çok zor bir araya gelebiliyoruz. Ama ilk kez böyle bir konumda bir araya gelebilmeyi başardık” dedi.

Nazım Hikmet’in “Yolculuk başlamaz, yürek çağırmazsa” dizelerini anımsatarak, “Bugün başlayan yolculuğumuz basit değil. İnanıyorum ki bugün bir yol açacağız. Hukukun götürdüğü yer, insanca yaşamaktır, onurlu yaşamaktır” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Duraoğlu ile İstanbul Barosu’na kayıtlı avukatlar, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odabı, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal 300 metre birlikte yürüdü. Ardından, grup Durakoğlu’nu alkışlarla uğurladı.

Yargı atamalarına partizanlık damga vurdu

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Anadolu Adliyesi’nden yürüyüşe başladı.

İSTANBUL BAROSU

 

İZMİR BAROSU

İZMİR BAROSU: BU TESLİMİYET PROJESİNİ KABUL ETMEYECEĞİZ

İzmir Barosu’nun, Ankara’ya başlattığı yürüyüş öncesi yapılan açıklamayada, İzmir Tabip Odası, KESK, İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin temsilcileri de destek verdi.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, avukatların meslek örgütü olan barolara yönelik bir saldırıyla karşı karşıya kalınan bir sürecin yaşandığını ifade ederek, “Bir ihanet projesiyle, bölme, parçalama, ele geçirme projesiyle karşı karşıyayız” dedi. Yücel, “Suskunluğumuz, sesimiz olmadığı şeklinde algılanmasın. Söyleyeceklerimiz var. Yola çıkmaya, mücadele etmeye hazırız. Bu teslimiyet projesini kabul etmediğimizi, asla kabullenmeyeceğimizi ve meslek örgütlerimizin ele geçirilmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha duyurmaya gidiyoruz” dedi.

 

AYDIN BAROSU

 

MARDİN BAROSU

MERSİN BAROSU

ANTALYA BAROSU

 

ADANA BAROSU

YALOVA BAROSU

Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, kentlerde çoklu baro kurulmasına olanak sağlayan yasa tasarısına karşı Ankara’ya yürüyüşe başladı.

Yürüyüş öncesi baroya kayıtlı avukatlarla birlikte Seyit Rıza Meydanı’nda konuşan Çetin, şunları söyledi:

“Bugün bölgemize bağlı barolar ile Türkiye’nin birçok ilindeki baro başkanları ile birlikte Ankara’ya yürüyüş için yola çıkacağız. Barolarımız tarafından bugüne kadar yapılan tüm görüşmeler sonuçsuz kaldı. Baroların tek talebi, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ne bağlı kalmaktır. Adil yargılama hakkı, bağımsız yargı isteğimiz, hak arama isteğine sahip çıkışımız, çevre sorunlarına duyarlılığımız ve sahip çıkışımız, işkence ve kötü muameleye karşı çıkma, temel hak ve hürriyetlerin korunması, inanç özgürlüğünü savunma, barışı savunmamız ve avukatlar için gerçek ve kalıcı çözüm istememiz, kimsenin avukatsız kalmamasını savunmamız, bir temel insan hakları görevidir avukatlar ve barolar için. Bugün burada bu açıklamadan sonra avukatlık haklarımıza sahip çıkmak ve bağımsız yargı için Ankara’ya bölge baro başkanları ile birlikte yürüyeceğiz.”

TUNCELİ BAROSU

GİRESUN BAROSU BAŞKANI, ŞİDDETLİ YAĞMURA RAĞMEN YOLUNA DEVAM EDİYOR

Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, iktidarının baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planında geri adım atmaması üzerine ‘Savunma Yürüyüşü’ meslektaşlarının tam desteğini alarak sürdürdü. Karademir, şiddetli yağmura rağmen, elinde Türk bayrağı, üzerinde cübbesiyle, adalet için Giresun’dan Ankara’ya yürüyor.

DİYARBAKIR BAROSU DA YÜRÜYÜŞE BAŞLADI

Diyarbakır Barosu Başkanı: Kutuplaşan toplumu daha fazla kutuplaştırmaktan başka bir adım değil

NE OLMUŞTU?

Baro ve meslek örgütlerinin yapısını değiştirmek isteyen AKP’nin hazırladığı taslakta Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı ve yönetimini “delegelerin değil, baro başkanlarının seçmesi önerisi” yer alıyor. Avukatlık Yasası ve seçim sisteminde değişiklik öngören tasarının geri çekilmesini isteyen barolar, söz konusu durum karşısında teslim olmayacaklarını ve demokratik protesto haklarını kullanacaklarını vurgulamıştı. Barolar, geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamalarda Ankara’ya yürüyüşe geçeceklerini duyurmuştu.

Barolar eylemde: Teslim olmayacağız

CHP’li Emir: Bir irade var o irade birini cezaevinde tutmak istiyorsa o kişi cezaevinde kalıyor

Habertürk yazarından İmamoğlu’na destek

 

 

 

Benzer Haberler