İki kez oy kullanan MHP’li başkan hakkında suç duyurusu

Yayın tarihi: 14 Mayıs 2023 Pazar 4:14 pm - Güncelleme: 14 Mayıs 2023 Pazar 4:14 pm

Mersin’de MHP Gülnar İlçe Başkanı Celal Kadim, kayıtlı olduğu sandıkta oy kullanıp 2019’daki seçmen kağıdı ile başka bir sandıkta oy kullandı. Kadim hakkında tutanak tutulup suç duyurusunda bulunuldu.

Türkiye’nin kaderini belirleyecek olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi sürerken, oy verme işlemi sırasında usulsüzlük ihbarları da gelmeye devam ediyor.

Celal Kadim, MHP Lideri Bahçeli ile

Sözcü’nün haberine göre; Mersin’de MHP Gülnar İlçe Başkanı Celal Kadim, sabah saatlerinde kayıtlı bulunduğu 1012 numaralı sandıkta eşi ile birlikte oyunu kullandı. Kadim bir süre sonra isminin kayıtlı olmadığı 1010 numaralı sandıkta 2019 yılındaki seçmen kâğıdıyla oy kullandığı, görevlilerce tespit edilerek tutanak tutuldu. Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

İlk seçim ihlalleri geldi!

Sandık Kurulu Başkanı Kemal Gül ile 5 üyenin tutarak imzaladığı tutanak şöyle:

“Seçmen listesinde ismi bulunmayan Celal Kadim isimli vatandaş, 2019 yılındaki seçmen kağıdıyla (1010 sonul sandık) oy kullanmıştır. Bu durum tarafımızca tutanak altına alınmıştır. 14.05.2023”

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU”

26. Dönem CHP Mersin Milletvekili ve CHP Partiçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Konu bize de ulaştı. Bu kişi hakkında Gülnar ilçe başkanlığınca Cumhuriyet Savcılığı ve İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulunuldu. İşlenen ‘Mükerrer oy’ suçunu işleyen kişi 3-5 yıl arasında ağır hapis cezasıyla yargılanır. Sandık görevlileri hakkında da ihmal suçundan işlem yapılır” dedi.