İddia: 2’nci Hudut Komutanı rüşvet ve insan kaçakçılığından tutuklandı

15 Eylül 2020 Salı

İddia: 2’nci Hudut Komutanı rüşvet ve insan kaçakçılığından tutuklandı

Nusaybin’de bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı’nın da aralarında olduğu 9 kişinin insan kaçakçılığı ve rüşvet almaktan tutuklandığı, olayın kamuoyundan gizlendiği iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve gizlilik kararı konulan bir soruşturma kapsamında Nusaybin’de aralarından 2’nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı’nın da olduğu 20’yi aşkın kişi gözaltına alındı. Operasyonun ‘insan kaçakçılığı’ ve ‘rüşvet’ almaktan yapıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Binbaşı İlkay Katı, astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı ile birlikte sivil A.Ç., K.M., H.A., R.K. ve O.A. aynı suçtan tutuklanarak cezaevine konuldu.

GARNİZON KOMUTANI ‘ŞEBEKE’ KURDU

Habere göre operasyon, soruşturmada yakalanan bir kişinin ifadesi ve ihbar sonucu bir grup sığınmacının Nusaybin’den batı illerine gitmek isterken yakalanması sonrası başlatıldı. Operasyon kapsamında edinilen bilgilere göre, Temmuz 2019’da göreve atanan Binbaşı İlkay Katı, “Buraya gelen askerler zengin oluyor” diyerek, diğer astsubayları kaçakçılık konusunda ikna etti. Bunun üzerine sivil isimlerle irtibata geçerek, hem Türkiye tarafında hem de Suriye tarafında ilişki kurdukları isimlerle birlikte sigara ve telefon kaçakçılığı yapmaya başladılar. Binbaşı İlkay Katı, getirilen sigaranın sınırdan geçirilerek, alıcılara teslim edilene kadar tüm güvenliğini sağlayacağı yönünde kaçakçılara taahhüt verirken, kazandıklarını ortak bir şekilde paylaşma yönünde anlaştılar. Yapılan her sevkiyatta 8 ila 10 bin dolar arasında kazanç sağlandığı belirtildi.

RESMİ YAZI İLE ŞEBEKENİN ÖNÜ AÇILDI

Haberde ‘kaçakçılık şebeke’sinin, malzemeleri sınırdan geçirmek için kimi noktalar belirlediği ve bu noktalardaki askerleri oyalamak için gereken ikinci isim olan Nihat Muratoğlu’nun, Binbaşı İlkay Katı tarafından İstihbarat Subayı olarak atadığı belirtildi. Getirilen malzemeleri askeri araçlarla garnizona taşıyan ‘şebeke’, garnizon komutanlığı içinde malzemeleri buradan sivil araçlara yükleyerek, batı illerine gönderdi.

ASKERLER İTİRAF ETTİ

‘Şebeke’nin insan kaçakçılığı da yaptığı belirtilen haberde, Suriye’den gelen sığınmacıların sınır hattındaki askeri bölgelerden 18 bin dolar karşılığında gruplar halinde geçirildiği belirtildi. Ancak bir grup sığınmacının yakalanması üzerine Binbaşı Katı ve beraberindeki askerler, teknik takibe alınarak, haklarında soruşturma açıldı. Yaşanan son olay üzerine gözaltına alınan Binbaşı Katı suçlamaları reddettiği, beraberindeki askerlerin ise suçlamaları kabul ettiği belirtildi.

 

Benzer Haberler