Hüseyin Çelik: Altılı masayı gören AK Partililer şapkayı önüne alıp düşünmeli

2 Temmuz 2022 Cumartesi

AKP kurucularından Hüseyin Çelik, AKP’ye yönelik eleştirilerini ‘altılı masa’, yargı ve HDP’ye kapatma davası üzerinden sürdürdü. 

AKP’nin kurucularından olan eski Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, AKP’nin MHP ile ittifakının muhafazakâr Kürt seçmeni küstürdüğünü, yargının muhaliflere karşı sopa olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi. Çelik, 6’lı masadaki 5 partinin inançları ve dünya görüşleri bakımından AKP’ye daha yakın olduğunu ancak CHP ile ittifak yaptıklarını belirterek, AKP’lilerin “şapkasını önüne alıp düşünmesi” gerektiğini vurguladı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan AKP’li Çelik, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş amacıyla kurulan 6’lı muhalefet masasına işaret ederek, “Otoriterleşme zıtları birleştirir. Birbiriyle bir araya gelmesi mümkün olmayanları otoriterleşme bir araya getirir. Şimdi, Sayın Ali Babacan, Sayın Ahmet Davutoğlu, Sayın Temel Karamollaoğlu, Sayın Gültekin Uysal ve Sayın Meral Akşener. Beş isim sayıyorum. İnançları, dünya görüşleri, hayatlarını tanzim etme biçimleri bakımından AK Parti’ye mi daha yakın CHP’ye mi? AK Parti’ye ama CHP’yle ittifak kuruyorlar. AK Partililerin bunu oturup düşünmesi lazım. Şapkamızı önümüze alıp düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Hüseyin Çelik’ten Bülent Arınç’a ‘kral çıplak’ desteği

‘BUNLARI DİLE GETİRMEK ‘KRAL ÇIPLAK’ DEMEKSE KRAL ÇIPLAK’

Çelik, eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Kral çıplak demenin vaktidir. Allah cesur olana izzet verir” sözlerini de değerlendirdi. Çelik, “Türkiye’de hayat pahalılığı var. Ben iktidar mensubu olduğum için, ‘Yok canım her şey güllük gülistanlık, ne hayat pahalılığı’ dersem ben saygınlığımı kaybederim. ‘Hayat pahalılığı var, enflasyon yüksektir’ demek eğer ‘kral çıplak’ demekse, eyvallah kral çıplak. Eğer Türkiye’de hukuksuzluklar, adaletsizlikler varsa bunları dile getirmek ‘kral çıplak’ demekse kral çıplak. Sayın Arınç’ın kastettiği bu. Türkiye’de bütün siyaset şahısların etrafında yapılır. Bugün de siyasetin ve muhalefetin Sayın Erdoğan’ın etrafında dönmesini doğru bulmuyorum. Sayın Erdoğan bir fanidir ya. Bence ilkeler üzerinden, prensipler üzerinden siyaset yapılması gerekiyor. İşi sadece şahıslar üzerinden ele almak çok doğru sonuçlara bizi götürmez” ifadesini kullandı.

‘MHP İLE İTTİFAK AK PARTİ’NİN MUHAFAZAKAR KÜRTLERİNİ KÜSTÜRDÜ’

Çelik, AKP’deki oy kaybını ve Kürtlerin tercihini de değerlendirdi. Çelik, AKP’de oy kaybı olduğunu söylerken, “Türkiye’de 20 milyon Kürt olduğu söyleniyor. 20 milyon Kürt varsa 15 milyon da Kürt seçmen var demektir. Peki 5 milyonu HDP’ye oy veriyorsa diğerleri kime oy veriyor? AK Parti’ye veriyor. Doğu ve Güneydoğu’da CHP’nin bir varlığı var mı?” dedi.

Çelik şöyle devam etti: “Eli HDP’ye oy vermeye gitmeyen muhafazakâr Kürtler büyük çapta AK Parti’ye oy veriyor. Ben Genel Merkez’deki MYK’da, MKYK’da, Bakanlar Kurulu’nda hep şunu söyledim. AK Parti Edirne’den Kars’a kadar her etnik unsurdan her bölgeden oy alan bir partidir. Eğer biz Türkçülerle yakınlaşırsak Kürtleri kaybederiz. Eğer biz Kürtçü siyasetle yakınlaşırsak Türkleri kaybederiz. AK Parti’nin böyle bir lüksü olamaz. Dolayısıyla ben oldum olası bu çerçevede MHP ile ittifaka girmiş bir AK Parti’nin birçok muhafazakâr Kürt’ü küstürdüğüne inananlardanım. Burada ciddi manada bir sıkıntı var.”

AKP’nin kurucusu Bülent Arınç: Kral çıplak demenin vaktidir

‘YARGI SİYASİLERE, MUHALİFLERİMİZE KARŞI SOPA OLARAK KULLANILMAMALI’

Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde yargının iktidara karşı bir sopa olarak kullanıldığını söyleyen Çelik, mevcut durumu da şöyle değerlendirdi: “Yargı o gün başka bir grup tarafından bizim hükümetimize ve iktidarımıza karşı sopa olarak kullanılıyordu. Ama bizim bugün böyle bir şey yapmamamız gerekiyor. Mademki güç kuvvet bizde, o zaman biz yargıyı başkasına karşı, siyasilere karşı, muhaliflerimize karşı sopa olarak kullanmamalıyız. Bunu Enis Berberoğlu’na haksızlık yapıldığını söylerken de vurguladım, Osman Kavala’yla ilgili olarak da söyledim. Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezada da söyledim. İlk defa söylemiyorum. Yargı, hukuk terazisi, asla şaşmamalıdır. Kiminle ilgili olursa olsun gerçek manada hukuk uygulanmalıdır.”

‘HDP’NİN KAPATILMAYA ÇALIŞILMASI AKLA ZİYAN’

Çelik, HDP’ye yönelik kapatma davasına ilişkinse şunları söyledi: “HDP’nin kapatılmaya çalışılması akla ziyan bir şeydir. Bu kabul edilebilir bir şey midir? Türkiye’de 5-6 milyon oy alan bir partiyi kapatmak istiyorsunuz. Kapatınca ne olacak? Ben AK Parti Sözcüsü iken de o zaman DTP’nin kapatılması gündemdeydi. Ben o zaman da “Ne olacak. Alfabede harf mi yok? P sabit diğerleri değişken” dedim. Aynı bina tabela iniyor tabela kalkıyor.

Bakın kurumlar suç işlemez. AK Parti’nin geçmişten bu yana duruşu buydu. Kurumlar suç işlemez şahıslar suç işler. Siz Gazete Duvar’da çalışıyorsunuz. Hukuken yanlış bir yazı yazdınız, hukukun gerektirdiği şekilde cezalandırılmalısınız. Yazı İşleri Müdürü’ne de ceza verebilirsiniz. O internetteki Gazete Duvar’ı cezalandırmak, kurumun kendisini cezalandırmak askerde atış yapmayan tankları cezalandırmak gibi bir şey. Türkiye bir partiler mezarlığıdır. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’ndan bugüne kadar… Parti kapatarak karşı olduğunuz siyasi hareketlerin önüne geçemezsiniz.

‘PARTİ KAPATMANIN TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDEN ÇIKMASI LAZIM’

Demokrat Parti bir çeşit Terakkiperver Cumhuriyet Fıkrası’nın devamıdır. Demokrat Parti geldi devletin ta kendisi olan CHP’yi tarihe gömdü. Refah Partisi’ni kapattınız ne oldu? Fazilet oldu, SAADET oldu, yarın onu kapatın başka bir isimle çıkar karşımıza. Öncesinde Milli Nizam ve Milli Selamet Partileri de kapatılmıştı. İsim değiştirerek şahıs değiştirerek yoluna devam ediyor. Tabii bu şu anlama da gelmiyor. Bir partinin mensupları terör örgütü sözcüsü haline gelirse, terör örgütüne güzellemeler yaparsa, irtibatları tespit edilirse Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde bu şahıslar hakkında gereken elbette yapılmalıdır. Ama parti kapatmanın Türkiye’nin gündeminden çıkması lazım.

RÖPORTAJIN TAMAMI

Mehmet Metiner Bülent Arınç’a açtı ağzını yumdu gözünü!

Benzer Haberler