Hürriyet yazarından Erdoğan’ın başdanışmanına zehir zemberek sözler

19 Kasım 2020 Perşembe

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun koronavirüse karşı gargara önerisinde bulunması tartışma yarattı. Saraçoğlu’nun önerisine Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bugünkü yazısında tepki gösterdi.

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun köşesinde yazdıkları ile röportajda söylediklerindeki tutarsızlık dikkat çekti.

Prof. Dr. Saraçoğlu’ndan Covid-19’a karşı gargara önerisi: Yüzbinlerce insanın hayatı kurtulur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Covid-19 salgınına karşı gargara önerisinde bulundu. Saraçoğlu, adaçayı ve ebegümeci karışımının kaynatılmasıyla elde edilen gargaranın kullanılmasını tavsiye etti.

Saraçoğlu’nun koronavirüse karşı gargara önerisinde bulunması tartışma yaratırken Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bugünkü yazısında Saraçoğlu’na tepki gösterdi.

‘ÇAKMA SAĞLIKÇI’

Müftüoğlu yazısının “Adaçayı Ebegümeci mi Dediniz” başlıklı bölümünde, Saraçoğlu için “aklı evvel” “çakma sağlıkçı” ifadelerini kullandı. Müftüoğlu, gargara önerisi için ise “O çakma sağlıkçı, şimdi de bize bu büyük salgını ‘ADAÇAYI-EBEGÜMECİ otu çayı’ içerek savuşturabileceğimizi söylüyor. Ayıptır, yazıktır! Yapmayın, etmeyin, bilimi bu kadar küçümsemeyin! Konumuz, sorunumuz pandemi gibi ciddi ve hayati bir problemdir. Gelin böyle mühim konularda bari topa bir de siz girmeyin” dedi.

“İŞE YARAYABİLİR”

Müftüoğlu “gargara önerisine” sert tepki gösterirken gazetede Fulya Soybaş’ın konuyla ilgili sorularına verdiği yanıt ise dikkat çekti. Müftüoğlu’nun Soybaş’ın sorusu üzerine “gargara önerisi” için “işe yarayabilir” dediği görüldü.

Müftüoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Ağız gargaralarının mekanik olarak fayda sağlayacağı kanaatindeyim. Cardiff Üniversitesi’nin araştırmasında söz edilen maddenin ciddi bir ağız içi dezenfeksiyonu sağladığı kesin. Eğer yüzde 0.07 oranında setilpiridinyum klorür içeren bir gargara, günde 3 defa 30 saniye kullanılırsa, sadece ağız hijyeni değil, Kovid-19’la mücadele açısından da işe yarayabileceğini öngörüyorum.”

Benzer Haberler