Hollanda’dan Türkiye’ye mülteciler için teklif: Daha fazla para verelim

4 Mart 2020 Çarşamba

Hollanda’dan Türkiye’ye mülteciler için teklif: Daha fazla para verelim

Hollanda Meclisi, dün akşam (3 Mart) yaptığı oturumda Türkiye’den Yunanistan sınırına yönelen yeni mülteci akışını görüştü. İktidar ve muhalefete bağlı çok sayıda milletvekili, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, siyasi amaçlar uğruna mültecileri kullandığını savunup Türkiye’yi Avrupa’ya karşı şantaj yapmakla suçladılar.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre bazı milletvekilleri, Türkiye’nin, 2016 yılında imzalanan mültecilerin geri kabulüne ilişkin anlaşmayı tek taraflı olarak iptal ettiğini savundu. Hükümet adına söz alan Liberal Sağ Parti (VVD) Milletvekili, Güvenlik ve Adalet Bakan Yadımcısı Ankie Broekers-Knol ise milletvekillerinin “şantaj” söylemine katılmadı.

‘ANKARA DAHA FAZLA PARAYA HAYIR DEMEZ’

“Hep bir ağızdan yüksek sesle ‘şantaj’ sözcüğünü dillendirebilir ya da anlaşmaya bağlı kalmadıklarını söyleyebiliriz ama bu sorunu çözmez” diyen Broekers – Knol, sorunun çözümü için, Avrupa tarafından Türkiye’ye daha fazla para verilmesi fikrine olumlu yaklaştıklarını belirterek, “Ankara’nın, mültecileri almak için daha fazla para talebine” hayır demeyeceklerini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve eski Türkiye Raportörü Kati Piri ve eski Hollanda Dış Ticaret Bakanı Lilianne Ploumen de, Türkiye – Suriye sınırındaki yeni durumu da dikkate alarak Ankara ile acilen yeni anlaşmalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE’YE YETERİNCE MALİ DESTEK VERİLMEDİ’

Muhalefetteki İşçi Partisi’ne (PvdA) mensup olan Kati Piri ve Lilianne Ploumen, birlikte kaleme aldıkları ortak açıklamada, AB tarafından Ankara’ya, vizesiz seyahat ve savunmasız mültecilerin yeniden yerleştirilmesinden, katılım müzakerelerini hızlandırmaya kadar verilen vaatlerin yerine getirilmediğini vurguladılar. Mülteci krizini AB için bir skandal diye değerlendiren Hollandalı parlamenterler, Avrupalı liderleri, “devekuşu politikası izlemekle” ve Türkiye’ye yeterince mali destekte bulunmamakla suçladılar.

Piri ve Ploumen, “Bizim açımızdan, Türkiye’de mültecilerin kabulü için mali desteğin sürdürülmesi gerekiyor. Ancak bu, Türkiye’deki insan hakları durumuna yönelik eleştirileri dile getirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Türkiye’de insan hakları savunucuları, STK ve gazeteciler için de bir fon olmalı” dedi. Türk-Yunan sınırındaki duruma ilişkin gelişmeler, Brüksel’de Çarşamba günü AB temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek acil istişare toplantısında ele alınacak.

Benzer Haberler