Hollanda Büyükelçiliği’nden Madımak ziyareti

23 Mart 2021 Salı

Hollanda Büyükelçiliği’nden Madımak ziyareti

Hollanda Büyüekçi Yardımcısı Erik Westsrate, 2 Temmuz 1993’te Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenler arasında yer alan vatandaşları Carina Thuys için Sivas’a geldi. Westsrate, “Hem vatandaşımızı hem de hayatını kaybeden diğer insanları hatırlamak istedik.” dedi.

Hollanda Ankara Büyükelçi Yardımcısı Erik Westsrate ve beraberindeki heyet, 2 Temmuz 1993’te meydana gelen Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden 35 kişi arasında yer alan vatandaşları Carina Cuanna Thedora Thuys’u anmak için Sivas’a geldi.

Valilik ve belediyeyi ziyaret eden heyet, daha sonra eski adıyla Madımak Oteli şimdiki ismiyle Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne geçti. Heyet, bina içinde, 1993’te yaşamını yitiren vatandaşlarının isminin bulunduğu bölüme çiçek bıraktı. Ayrıca merkezin giriş kapısına ise karanfil bırakıldı.

“BURADA OLMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Büyükelçi Yardımcısı Westsrate, şunları söyledi:

“Tarihte çok üzücü bir olayın yaşandığın bir yerde bulunmaktayız. Aynı zamanda bir Hollanda vatandaşımızın da hayatını kaybettiği bir yer. Hem vatandaşımızı hem burada hayatını kaybeden diğer insanları hatırlamak istedik. İnşallah gelecekte bir daha böyle şeyler yaşanmaz. İnşallah insanlar birbirine her zaman saygıyla sevgiyle davranır. Biz Hollanda Devleti olarak bunu destekliyoruz. Onun için burada olmak bizim için önemlidir”

Benzer Haberler