AKP’li Meclis üyesi yasaya aykırı olarak İmar A.Ş’de avukat

17 Temmuz 2019 Çarşamba

AKP’li Meclis üyesi yasaya aykırı olarak İmar A.Ş’de avukat

İstanbul Büyükehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Murat Şahin’in yasaya aykırı olarak belediyeye bağlı İmar A.Ş.’ye ücretli avukatlık yaptığı ortaya çıktı.

Oda Tv’nin haberine göre; 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 28. maddesinde, “Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz” hükmü yer alıyor

Söz konusu kanuna göre, belediye başkanları ve meclis üyelerinin görevi süresince görevlerinin sona ermesinden itibaren belli bir süreyle belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde girmeleri engellenmiş durumda.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre; İBB Meclis Üyesi ve AKP’li Kağıthane Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Şahin, İBB’ye bağlı olan İmar A.Ş. ile 2019 yılının ilk gününden son gününe dek sürecek olan bir sözleşme imzaladı.

Sözleşmede, aylık 4 bin 900 TL olmak üzere toplam 58 bin 800 TL karşılğında İBB Meclis üyesi Avukat Murat Şahin’in İmar A.Ş’ye “avukatlık hizmeti” vereceği belirtildi.

İşte bu yüzden istifa etmiyorlar, İBB’nin ihalesi AKP’li vekilin oğluna verildi

İş o sözleşme:

 

İBB bütçesinin yüzde 60’ını kontrol eden iştirak yöneticilerine milyonluk ‘huzur’ hakkı

Benzer Haberler