HDP’li Temelli’den Erdoğan’a ‘galoş’ göndermesi: Eğer ayakkabıların çok kıymetliyse…

1 Ağustos 2019 Perşembe

HDP’li Temelli’den Erdoğan’a ‘galoş’ göndermesi: Eğer ayakkabıların çok kıymetliyse…

HDP Eşgenel Başkanı Sezai Temelli, ayağına galoş takarak tarlaya çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı’na isim vermeden seslenerek, “Bu tarlaya girerken ayağa naylon poşet falan takılamaz…. Eğer ayakkabıların çok kıymetliyse ayakkabılarını çıkarır girersin tarlaya…” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Bismil Belediyesini ziyaret etti. Temelli’yi Bismil Belediyesi Eş Başkanları Gülşen Özer ve Orhan Ayaz karşıladı. Artı Gerçek’ten’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Temelli, belediye ziyaretinin ardından belediye tarafından kadınlara tahsis edilen, sadece kadınların ürün yetiştirdiği Siyajın tarım alana geçti. Kadınlar, kendilerine tahsis edilen 10 dönümlük arazide üretim yapıyor.

Erdoğan’ın tarladaki ‘galoşlu pozu’ tepki çekti! ‘İki fotoğraf arasındaki fark…’

KADINLAR 10 DÖNÜM ARAZİDE ÜRETİM YAPIYOR

Temelli’ye kadınlara tahsis edilen araziyi gezdiren Bismil Belediyesi Eş Başkanı Orhan Ayaz, şu an için üretimin 10 dönümde yapıldığını, bu oranı yükseltmeyi planladıklarını söyledi. Tarım alanı olarak kullanacakları arazinin 100 dönüm olduğunu belirten Ayaz, “Şu an 10 ailemiz burada üretim yapıyor. Biz bu projeyi yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bismil pilot ilçe olabilir. Genel merkezimizin de destek vermesi durumunda projelendirme çalışmalarını yapacağız” diyerek Bismil’i üretim merkezi haline getirmeyi planladıklarını söyledi.

“Türkiye ilk galoşlu Cumhurbaşkanı’nı da gördü”

TEMELLİ’DEN GALOŞ GÖNDERMESİ: TARLAYA GİRERKEN POŞET TAKILMAZ

Temelli, kadınların ürettiği üzüm bağlarını incelemek için tarlaya girdi. Üzüm bağlarını tek tek inceleyerek, üretilen ürün hakkındaki bilgiler adı. Temelli tarlayı gezerken isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yerli traktör” tanıtımında çektirdiği fotoğrafa gönderme yaptı. Fotoğrafta Erdoğan tarlaya galoş giyerek girdiği görülüyor. İsim vermeden galoşla tarlaya girmesini eleştiren Temelli, “Bu tarlaya girerken ayağa naylon poşet falan takılamaz…. Eğer ayakkabıların çok kıymetliyse ayakkabılarını çıkarır girersin tarlaya…” dedi.

 “BELEDİYE HİZMETİ SADECE YOL VE TEMİZLİK DEĞİLDİR”

Temelli daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Bismil Belediyesi’nin birlikte düzenlediği çiftçilerle buluşma toplantısına katıldı. Çok sayıda çiftçinin hazır bulunduğu toplantıya HDP milletvekilleri Semra Güzel, İmam Taşçıer, Necdet İpekyüz, Serpil Kemalbay, HDP MYK üyeleri ve il eşbaşkanları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve ilçe belediye eşbaşkanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, belediye hizmetinin sadece yol ve temizlik işleri olmadığını belirterek, ilçe tarımına katkıda bulunacak projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

“PAMUK BORSASI YOK”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ise, Bismil’in tarım kapasitesinin önemine vurgu yaptı. Bölgenin pamuk üretiminde ilk sırada olmasına rağmen bir pamuk borsasının olmadığını hatırlatan Mızraklı, “Bismil’de maalesef şu an çiftçilik ikinci iş olarak görülüyor. Beraberinde pamuk tarımının bu kadar güçlü yapıldığı Bismil’de geçen dönemde verim açısından zayıf kaldığı görüldü. Kuru tarıma baktığımızda ciddi anlamda bir verim düşüklüğünü görüyoruz. Bölge olarak baktığımızda pamuğun yüzde 42’si GAP bölgesinde yapılıyor. Amed’e baktığımızda bu rakam yüzde 8’dir. Ama burada borsa yok. Çiftçinin ürününün değer kazanması aynı zamanda nitelik kazanmasını sağlayacaktır” diyerek çiftçinin ürettiği ürünün heba edilmemesi için ellerinden geleni yapmak zorunda olduklarını söyledi.

“TARIMIN YOK EDİLMESİ İRADİ BİR POLİTİKADIR”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bu coğrafyanın bereketli topraklar olduğunu hatırlattı. Tarımın ekonomi üzerindeki etkisinden söz eden Temelli, iktidarın politikalarını eleştirdi. İktidarların tarımı yok ettiğini ifade eden Temelli, “12 Eylül, bakın 40 yıldan bahsediyorum. 12 Eylül’den beri 89’da hayata geçirilen uygulamalar ve sonrasındaki bütün iktidarların uygulamalarıyla tarım hedefe konulmuş, Türkiye tarımı adeta yok edilmiştir. Bu Türkiye tarımının yok edilmesi iradi bir politikadır. Bugün Türkiye’ye dönüp baktığınızda, en önemli sorun nedir diye baktığınızda, işsizliği görürsünüz. Oysa bir ülke kendi kaynaklarıyla sağlıklı istihdam politikaları üretebilir. Bugün işsizliğin çözümü, tarım politikalarında atılacak adımlara doğrudan bağlıdır” dedi.

“KRİZİN FARKINDA OLMAYAN TEK KİŞİ DAMAT”

Ülkede ekonomik krizin yaşandığını ifade eden Temelli, AKP’nin politikalarını eleştirdi. AKP’nin 17 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatan Temelli, “Bakın 17 yılın sonunda geldiğimiz yer hep aynı nokta. Yine büyük bir kriz ile karşı karşıyayız. Bu krizin farkında olmayan tek zat damat… O farkında değil, o bir meczup gibi çıkıp her gün televizyonlarda iktisadi sorun yok diye anlatıyor. Her gün en kötüyü geride bıraktık diyor. O bir trene binmiş, kötüye doğru yol alıyor. Her geçtiği istasyonda kötüyü geride bıraktığını sanıyor. Bir kara deliğin içine hem kendisini hem ülkeyi sürüklüyor. Ama kabahat onda değil kabahat onu orada tutan zihniyette. Böyle iktisadi politikalarla ülkenin geldiği nokta burasıdır” sözleri ile hükümetin politikalarını eleştirdi.

“S-400 SATIN ALDIKLARI RUSYA’YA DOMATES BİLE SATAMIYORLAR”

Ekonomik krizde olan Türkiye’nin sağlıklı ürün üretemediğini ifade eden Temelli, “Toprak o denli kirletilmiş ki, bugün sağlıklı gıdaya ulaşmak imkansız. Topluyorlar domatesleri, Rusya’ya gönderiyorlar, Rusya domatesleri geri gönderiyor. O çok sevdikleri S400 aldıkları, hani birlikte uluslararası politika belirledikleri Rusya bile bunların domateslerini almıyor. O denli kimyasallaşmış bir tarımla karşı karşıyayız. Kimden alıyorlar bu tarım ilaçlarını, bu kimyasalları, uluslararası tekeller karşımıza çıkıyor. Kimden alıyorlar tohumları diye baktığınızda yine uluslararası tohum tekelleri karşımıza çıkıyor” dedi.

TEMELLİ: BUNLAR MATRUŞKA GİBİ İÇ İÇELER

AKP iktidarı döneminde ülkenin ekonomik olarak geriye gittiğini ifade eden Temelli, yeni parti kuracağı iddia edilen eski AKP’lilere isim vermeden şu sözlerle yüklendi: “Tam 17 yıldır bu zihniyet dönüp dolaşıyor adeta başımıza musallat olmuş gibi yine karşımıza çıkıyor. Bunlar başladıklarında hatırlıyorsunuz özelleştirme dalgasıyla geldiler ne var ne yok sattılar. O özelleştirmeyi yapan o dönemin allı şanlı bakanları yine çıkmışlar. Yeni bir siyaset olarak karşımıza çıkıyorlar. Her yerde anlatıyorum, bunlar matruşka, açarsın içinden küçüğü çıkar. Bunlar da aynı, bunların zihniyeti aynı, bunlar çiftçiye, esnafa, işçiye kadına düşman. Bunlar 7’sinde neyse 70’inde de odur. Bu zihniyet değişmez. 17 yıl önce yaptıkları özelleştirmelerin bedellerini işte bugün hep beraber ödüyoruz. Bugün hayvancılık tükenmişse, süt kurumunu özelleştirdikleri için tükenmiştir, et balık kurumu özelleştirildiği için tükenmiştir.”

Benzer Haberler