HDP deklarasyonuna CHP’den ilk yorum

28 Eylül 2021 Salı

HDP deklarasyonuna CHP’den ilk yorum

HDP, 2023 seçimleri öncesi ve sonrasına dönük tutumunu içeren 11 maddelik deklarasyonuna CHP’den ilk yorum geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 2023 seçimleri öncesi ve sonrasına dönük tutumunu, 11 maddelik deklarasyonla açıkladı. Deklarasyona CHP’den ilk yorum Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’ten geldi.

Erkek, HDP’nin açıkladığı ‘demokratik tutum belgesi’ni değerlendirirken Cumhur İttifakı dışındaki tüm partilerin ‘parlamenter sistem’ etrafında birleşmesinin önemini vurgulayarak “Üniter yapı içerisinde, meşru zemin olan Meclis’te tüm sorunlarımızı çözeriz. Milletin seçip Meclis’e gönderdiği tüm temsilciler meşrudur” dedi.

Erkek, HDP’nin ‘Kürt sorununun çözümü için muhataplarla diyalog kurulmasına’ yönelik çağrısına ilişkin, “Bizim muhatabımız Meclis’te grubu olan siyasi partiler ve seçilmişlerdir” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, Erkek, “Mevcut sistemle memleket, freni patlamış kamyon gibi uçuruma sürükleniyor. Bu sistem, demokrasi değil, monokrasi. Keyfiliğin, adaletsizliğin, otoriterleşmenin arttığı bir sistem” dedi.

İlk seçimde iktidara geleceklerini, geçiş dönemindeki yönetimin mevcut sistemin yetkileri ve anayasaya göre olacağını kaydeden Erkek, “Ama sistem değişikliği referandumla, milletin onayıyla yürürlüğe girdikten sonra parlamenter sisteme döneceğiz. Üniter yapı içerisinde, milli iradenin tecelli ettiği TBMM öncülüğünde tüm sorunları çözeriz. Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Meclis’i temel özne alan bir ruhla doğmuştur. Onun için tüm sorunlarımızı Meclis’te tartışacağız” diye konuştu.

HDP’nin tutum belgesindeki ‘yerel yönetimlere kaynak ve yetki aktarımı’ vurgusuna da değinen Erkek, “Bizim İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizde de yeni bir merkez-yerel yönetim dengesi var. Yerel yönetimler güçlendirilmeli ama bunun nasıl olacağı, sonra hep beraber çalışılarak değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

HDP seçimlerdeki ittifak tavrını açıkladı

Benzer Haberler