Haydar Baş’a suikast girişimi Meclis gündeminde

21 Şubat 2019 Perşembe

7 Ocak’ta Susurluk’ta yaşanan, Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan operasyonun aydınlatılması için CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiği soru önergesi Bakanlık tarafından cevapsız bırakıldı.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’a yönelik yaklaşık iki ay önce uzun namlulu silahlarla operasyon düzenlenmişti. Yapılan açıklamada, Prof.Dr. Haydar Baş’ın içinde olduğu araçta üst düzey bir FETÖ şüphelisi olduğu bilgisi üzerine polislerin operasyonu gerçekleştirdiği belirtilmişti. Haydar Baş’ın avukatları Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan operasyon TBMM’de gündeme geldi. 16 Ocak’ta yazılı bir soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; “07. 01. 2019 tarihinde BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş damadını vatani görevini yapmak üzere Edremit 19. Piyade Subay Tugayı’na teslim edip, dönüş yolundayken Balıkesir ilinin Susurluk ilçesi trafik şubenin önünde yaşanan durum kamuoyuna yansımıştı. Bakanlığınızca konuyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Bu incelemelerle ilgili sonuç nedir?” sorularına yanıt istemişti. Anayasa ve Meclis içtüzüğüne göre soru önergelerinin 15 günlük süre içinde yanıtlanması gerektiği halde söz konusu soru önergesi yanıtsız bırakıldı. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan, Emniyet görevlilerinin de karıştığı olayda emrin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldiği iddiası da gündeme gelmişti.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞMİŞTİ?

Askere giden damadını Edremit’teki birliğine 7 Ocak’ta teslim ettikten sonra Prof. Dr. Haydar Baş, Susurluk’ta terörle mücadele ekipleri ve çok sayıda polis tarafından ‘uzun namlulu silahlarla’ durdurulmuştu. Yolu kesilen Baş’ın aracı, kendisini takip eden 8 arabalı konvoydan ayrılarak Emniyet Amirliği binası içindeki büyük bir demir kapıdan içeri alınıp izole edilmeye çalışılmıştı. İddiaya göre; aracın içerisinde Prof. Dr. Haydar Baş’ın olduğunu fark eden bazı polis memurları şaşkınlık yaşarken, sertçe bir tavırla provokasyonu sürdüren biri bayan 3 sivil polis olayı tahrik etmiş, bir sivil memur araçtan inmek isteyenlere belindeki silahı göstererek, sözlü saldırıda ve tahrikte bulunmuştu. Yaklaşık 30 dakika süren tartışmalar esnasında operasyonda yer alan bayan bir emniyet amiri “emri ben verdim” şeklinde konuşmuştu.

 

Benzer Haberler