Hastaneye randevusuz gelen baba-oğul, doktoru dövdü!

1 Mart 2022 Salı

Sağlık emekçilerine yönelik şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Hastaneye randevusuz gelen baba-oğul, hastasını muayene eden kalp doktoruyla tartıştı. Randevusuz muayene isteklerini reddeden doktor baba-oğul tarafından darp edildi.

Yoğun istifaları ve açlık sınırındaki maaşlarıyla gündeme gelen hekimlere yönelik şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara Hastanesinde yaşanan hekime şiddet olayının ardından bugün de Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevi başındaki hekime şiddet uygulandı. Hastasının önünde baba-oğulun yumruklu şiddetine maruz kalan kardiyoloji hekimi Doç. Dr. Arslan Öcal, gözüne aldığı yumruk darbeleri yüzünden görevini yapamaz hale geldi.

Doçent Öcal, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniğinde hasta muayene ettiği sırada muayene odasına iki kişi girdi. Randevuları olmadığı halde sonuç göstermek istediklerini belirten baba-oğul, Doç. Öcal’ın, yasal sistem gereği randevusuz hasta bakmasının mümkün olmadığını söyledi. Ancak ısrar üzerine önce sözlü tartışma başladı, ardından da baba-oğulun muayenedeki hastanın gözleri önünde hekimi darp ettiği bildirildi.

‘Her 2 saatte 3 sağlıkçı şiddete maruz kalıyor’

“HAKARET ETMEDİM”

Doç. Arslan Öcal, saldırının ardından ‘beyaz kod’ vererek fiziksel saldırıyı hastanenin güvenlik personeline iletti. Polisin de devreye girmesiyle iki saldırgan ifadeleri alınmak üzere karakola götürüldü. Gözüne aldığı yumruk darbeleri nedeniyle rapor alan Doç. Öcal, polis tutanağına yansıyan ifadesinde olayı şöyle anlattı:

* Bugün saat 14.40’ta Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniğinde hasta muayene ederken, tanımadığım iki kişinin içeriye girerek başka bir hastanede tedavi olduklarını, oradaki doktorun izinli olması nedeniyle sonuç göstermek için Gülhane’ye geldiklerini söyledi.

* Ben de kendilerine randevu almaları halinde sonuçlarına bakabileceğimi belirttim. Randevu alamadıklarını söylediler. Ben de muayene etmekte olduğum hastayı gösterip, ‘siz nasıl randevu aldınız’ diye sordum. O da Alo 182 üzerinden randevu aldığını söyleyince, demek ki randevu alınabiliyormuş, şimdi çıkar mısınız? Hastamı muayene ediyorum, randevu alıp gelin, diyerek kapıyı kapatmak istedim.

* Bana temasta bulundu. Ben de kendilerini engellemek için ellerimle, çekilin, diyerek hafifçe iteledim. 18-20 yaşlarındaki şahıs yumruk atıyor, diğeri de beni tutuyordu. Ben kendilerine hakaret etmedim, fiziki temasta bulunmadım. Muayene ettiğim hasta da buna şahittir.

“HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMASI İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATTIK”

Ankara Tabip Odası’ndan yaşanan olayla ilgili yapılan açıklamada, “Saldırganların hak ettikleri cezayı alması için gerekli adımları attık. Sağlıkta şiddet bitene kadar mücadelemiz devam edecek. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için TTB’nin önerdiği Sağlıkta Şiddet Yasası bir an evvel çıkarılarak uygulanmalıdır” denildi.

Tabip Odası açıklamasında, “Sağlıkta şiddetin içinde bulunduğumuz şiddet ortamından bağımsız olmadığını biliyoruz. Sağlıkta dönüşüm programı ile yaratılan kışkırtılmış sağlık talebi ve faillerin cezasız bırakılması içinde bulunduğumuz katlanılmaz şiddet ortamının sebepleridir” ifadelerine yer verildi.

“GÜVENDE DEĞİLİZ”

Türk Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamada ise, “Bugün Ankara’da bir hekim arkadaşımız, randevu alamadıklarını iddia eden iki kişi tarafından darp edildi. Bu sağlık ortamında hiçbirimiz güvende değiliz. Meslektaşımızın yanında, olayın takipçisi, sağlıkta şiddetin karşısındayız” denildi.

“DAHA NE KADAR DEVAM EDECEK”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de olayla ilgili bir açıklama yaparak, “Gün geçmiyor ki sağlıkta şiddet haberlerine bir yenisi daha eklenmesin. Bugün de Ankara’da bir hekim, akla sığmaz bahanelerle şiddete maruz kaldı. Hekimlerimiz can güvenliği olmayan ortamlarda çalışmaya daha ne kadar devam edecek?” ifadelerini paylaştı.

Benzer Haberler