Hafter ateşkes çağrısını reddetmişti… Trablus’ta patlama sesleri!

10 Ocak 2020 Cuma

Hafter ateşkes çağrısını reddetmişti… Trablus’ta patlama sesleri!

Libya Ulusal Ordusu lideri Hafter’in, taraflara yapılan ateşkes çağrısını reddetmesinden dakikalar sonra başkent çevresinde güçlü patlama sesleri duyulmaya başladı.

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’in, Türkiye ve Rusya’nın ülkedeki taraflara cumartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere yaptığı ateşkes çağrısını reddetmesinin ardından başkent Trablus’ta patlama sesleri duyuldu.

Hafter, Türkiye ve Rusya’nın ateşkes çağrısını reddetti

Libya’da Birleşmiş Milletler ve Batılı ülkelerce tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerden yapılan açıklamaya göre, başkent merkezinin yaklaşık 15 kilometre güneyindeki Ayn Zara bölgesine bir roket düştüğü ve yine bu noktalardaki Havalimanı yolu ve Kerimiye bölgesine Hafter güçlerinin düzenlediği top atışı saldırısında sivillerin tehlike atlattığı belirtildi.

AA muhabiri, Hafter’in ateşkes kararını reddettiğini açıklamasından dakikalar sonra, başkent çevresinde güçlü patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi.

Libya’nın doğusundaki silahlı milislerin lideri Halife Hafter, krize çözüm arayışı kapsamında Türkiye ve Rusya’nın Libya’daki taraflara 12 Ocak’tan itibaren ateşkes yapılması çağrısını reddetmişti.

UMH ise ateşkes çağrısını ve krize çözüm için başlatılan diplomatik girişimleri memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

Benzer Haberler