Göç İdaresi Başkanı: Suriyelilere bayram iznini bölgedeki gelişmeleri görsünler diye verdik

27 Nisan 2022 Çarşamba

Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü, Türkiye’nin Suriye’de yaptığı operasyonlar ile güvenliği sağlanan bölgelerin görülmesini sağlamak için Suriyelilere bayram izninin verildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü, 2016 yılından bu yana Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarıyla güvenliği sağladığı bölgelerdeki gelişmelerin görülmesini sağlamak için Suriyelilere bayram izni verildiğini açıkladı. Savaş Ünlü, “Güvenliği ülkemiz tarafından sağlanan bölgelere geçici koruma statüsü ile kalanlar geri dönmeye başladılar. Hali hazırda 94 bin 600 civarında savaştan kaçıp ülkemize gelen Suriyeli geri dönüş yaptı. 2016 yılındaki operasyondan sonrası güvenliği sağlanan bölgelere ağırlıklı olarak insanlar gitme talebi ile gelmeye başladılar. Ve o dönemde bunlara izin verilmesinin mantığından birisinde o bölgedeki gelişmelerin iyileşmelerin ülkemizdeki 3. 7 milyon Suriyeli kardeşimiz tarafından yerinde görülmesini imkan sağlamak. Hizmetlerin sağlandığını bölgedeki huzur ve istikrarın, bir insanın temel olarak beklediği temel kamusal hizmetlerin görülebilmesini sağlamak. O yıllarda 2017-2018 de giden önemli ölçüde insan geri dönmedi.

“ARTIK HUZURLU ORTAM OLUŞTUĞU ALGISI OLDUĞU İÇİN BAYRAMA HAS GİDİP GELMEME KARARI ALINDI”

Kamusal altyapıya ilişkin çalışmaların yeteri kadar Suriyeliler nezninde duyulduğu ve huzurlu ortam algısı yerleştiğini düşündüğümüz için artık geçen yıldan sonra gidenlerin bayram iznine gidip gelme amacını taşıdığını değerlendirdğimiz için bayrama has gidip gelmeme kararı alındı.” dedi.

Savaş Ünlü, Türkiye’de geçici koruma statüsünde 3 milyon 762 bin 385 Suriyeli bulunduğunu, bunlardan yaklaşık 200 binine Türk vatandaşlığı verildiğini, bunların da 114 bin kadarının 18 yaşın üzerinde yetişkin olduğunu kaydetti. Ünlü, mühendis, doktor gibi ülkeye katkı sağlayabilecek eğitimli ve nitelikli kişilerin vatandaşlık kazandığına dikkat çekti. Ünlü, gönüllü geri dönüş sürecinin 2016 yılında Fırat Kalkanı Harekatı sonrası güvenliği sağlanan bölgelerle başlayan bir süreç olduğuna değinip, “Peşinden Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı geldi. Bu harekatlarla güvenliği ülkemiz tarafından sağlanan, alt yapı hizmetleri sağlanan bölgelere Suriyeliler gönüllü dönmeye başladılar. Şu ana kadar iç savaştan kaçıp geçici koruma statüsü almış 495 bin 600 civarında Suriyeli geri dönüş yapmış oldu” dedi.

‘SON HAFTA 1200 KİŞİ GÖNÜLLÜ GERİ DÖNDÜ’

Savaş Ünlü, gönüllü geri dönüşü sağlamak için yapılan çalışmalara ilişkin “Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekat bölgelerinde öncelikle yerel meclisler oluşturuldu. Yani yerel halkın kendi kendini yöneteceği bir sistem oluşturuldu. Yargı sistemi oluşturuldu, eğitim sistemi, sağlık alt yapısı, hastaneler, sağlık ocakları, mobil üniteler, ambulans alt yapısı, spor alanları oluşturuldu. Bu hizmetlere ülkemiz danışmanlık düzeyinde destek sağlamakta; hizmetler oluşturulan yerel idareler tarafından yerine getirilmektedir. Bu şekilde kamusal alt yapıda ciddi bir ilerleme sağlandı. Öncelikle güvenlik sağlandı ardından yapılan bu çalışmalarla birlikte gönüllü geri dönüşlerde bir artış oldu. Sivil toplum kuruluşlarının ciddi desteği var. Son hafta 1200 Suriyeli ülkemizden Suriye’ye gönüllü geri dönüş yaptı. Ondan önceki hafta bu rakam 900 civarındaydı. Bu kişiler dönmemek üzere giden kişiler. Bu hizmetlerin sonucunda önümüzdeki dönemde gönüllü geri dönüşlerin devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

‘2 MİLYON 600 BİN KİŞİNİN GEÇİŞİ ENGELLENDİ’

Göç İdaresi Başkanı Ünlü, sınırlarda alınan önlemlere ilişkin de “Güney ve doğu sınırlarımızda bin 28 kilometre güvenlik duvarı tamamlanmış durumda. 50 kilometrenin inşası devam ediyor. 238 kilometrenin ihale işlemleri devam ediyor. Bütün bunlar bittiğinde güvenlik duvarı anlamında ciddi bir kapasiteye sahip olacağız. Güvenlik duvarı ile birlikte üzerine tel çit, üzerine elektro optik kuleler ki bunların üzerine termal kameralar, gece görüş sistemleri, kameralar gibi birçok teknolojinin en üst seviyede kullanıldığı bir entegre sınır yönetimi sistemi var. Gerek kara kuvvetleri, polis özel harekat, jandarma, güvenlik korucusu takviyesi gibi ilave personel takviyeleri de sağlandı. İHA’lardan da bu süreçlerde aktif olarak yararlanılıyor. Bu çalışmalar ve kurumlarımızın özverili çabalarıyla 2016 yılından bugüne kadar 2 milyon 600 bin kişinin ülkemize yasa dışı geçişi engellendi. Bu tedbirler olmasaydı bu kadar kişi de ülkemize girmiş olacaktı. Sınırlarımızda kamuoyunda lanse edilmeye çalışıldığı gibi önüne gelenin geçebildiği gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Sınırlarımız tarihinin en güvenli dönemini yaşıyor” dedi.

‘VİDEOLARI PAYLAŞANLAR GÖÇMEN KAÇAKÇILARI’

Sosyal medyada tartışılan videolara değinen Ünlü, “O videoların önemli bir bölümü Türkiye sınırlarında çekilmiyor. İran-Pakistan sınırında, İran-Afganistan sınırındaki görüntü Türkiye-İran sınırı gibi yansıtılabiliyor. Bunu paylaşanlar göçmen kaçakçılığı yapanlar. Bu paylaşımları yaparak, sınırın geçilebildiği algısı yaratarak, bu algı üzerinden kendilerine bir pazar oluşturmak amacını güden insanlar. Kolluk kuvvetlerimiz siber devriye çalışmaları ile göçmen kaçakçılarının bu faaliyetlerini de takip ediyorlar” diye konuştu.

‘SINIR DIŞI ORANLARIMIZ AVRUPA’NIN ÇOK ÜSTÜNDE’

Geri gönderme oranlarında da çok başarılı olduklarını söyleyen Ünlü, “2020 yılında Türkiye’de yakalanan her 100 Pakistanlı kaçak göçmenin 71’ini geri gönderdik. Bu rakam geçen yıl yüzde 81’e çıktı. Şu anda 2022’nin 4 ayında yüzde 200 yani, geçen yıldan kalan yüzde 20 yüzde 30’lar da dahil olmak üzere bu yıl geri gönderdiğimiz oran. Genel ortalamamız yüzde 44. Avrupa ortalaması yüzde 15-18 bandında. Taliban sonrası havaalanının kapanmasıyla bir süre durmak zorunda kalan Afganistan’a sınır dışı operasyonlarımız havaalanının açılmasıyla başladı ve Taliban sonrası Afganistan’a 27 Ocak’ta ilk charterı yaptık. Dün itibarıyla 30’uncu charterı yaptık ve bu çalışmalarla bu yıl 11 bin 36 Afgan uyruklu yabancıyı toplamda da 23 bin 853 düzensiz göçmeni sınır dışı ettik. Bu turistik bir seyahat değil. Yakalayacaksınız, kimliğini tespit edeceksiniz, ülkesiyle temas kuracaksınız, ülkesi kabul edecek; bunlar hep zaman alan süreçler” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN GÖÇ İDARESİ’NE 4 SORU!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından 11 Nisan’da Göç İdaresi Başkanlığı’nın şiirli paylaşımına tepki göstererek şu soruları yöneltmişti:

“Sığınmacıların gerçek kimlik bilgilerini ispatlamalarını talep ettiniz mi?

Neden Vatandaşlık dağıtıyorsunuz, neye hazırlanıyorsunuz?

Vatandaşlık verirken güvenlik soruşturması yapıyor musunuz?

Sınırlarımızdan kaçak geçişlere bilerek, neden izin veriyorsunuz?”

Kılıçdaroğlu, Göç İdaresi Başkanlığı’ndan randevu talep edeceğini fakat soruların cevaplarını sabırla bekleyeceğini de paylaşımına not düşmüştü.

 

Kılıçdaroğlu’dan Saray’a sığınmacılara ilişkin dört soru

Benzer Haberler