Kılıçdaroğlu’dan Saray’a sığınmacılara ilişkin dört soru

17 Nisan 2022 Pazar

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,  Türkiye’deki sığınmacılara ilişkin sorduğu soruları daha kapsamlı olarak sosyal medya hesabından paylaşarak, “Saray ve şürekasından yanıtları hala bekliyorum!” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  11 Nisan’da Göç İdaresi Başkanlığı’na Türkiye’deki sığınmacılara ilişkin bir dizi soru yöneltti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun sorduğu sorulara ilgili kurum ve kuruluşlardan herhangi bir yanıt gelmedi. Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından bir video yayımlayarak sorduğu soruları genişleterek iktidara yöneltti. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ya cevap ver ya hesap ver” başlığı ile sorduğu sorular ve paylaşımına düştüğü not şöyle:

  1. Sığınmacıların gerçek kimlik bilgilerini ispatlamalarını talep ettiniz mi?
  2. Neden Vatandaşlık dağıtıyorsunuz, neye hazırlanıyorsunuz?
  3. Vatandaşlık verirken güvenlik soruşturması yapıyor musunuz?
  4. Sınırlarımızdan kaçak geçişlere bilerek, neden izin veriyorsunuz?

“Saray ve şürekasından yanıtları hala bekliyorum! Söyledim yine söyleyeyim, iktidarımızda bu sorun en geç 2 yıl içerisinde çözülecek. Milletimiz ırkçı değildir, olmayacaktır da… Bu konu, sakin ve makul şekilde kesin çözüme ulaştıracağımız bir meseledir.”

GÖÇ İDARESİ’NDEN RANDEVU TALEP EDECEK

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından 11 Nisan’da Göç İdaresi Başkanlığı’nın şiirli paylaşımına tepki göstererek şu soruları yöneltmişti:

“Sığınmacıların gerçek kimlik bilgilerini ispatlamalarını talep ettiniz mi?

Neden Vatandaşlık dağıtıyorsunuz, neye hazırlanıyorsunuz?

Vatandaşlık verirken güvenlik soruşturması yapıyor musunuz?

Sınırlarımızdan kaçak geçişlere bilerek, neden izin veriyorsunuz?”

 

Kılıçdaroğlu, Göç İdaresi Başkanlığı’ndan randevu talep edeceğini fakat soruların cevaplarını sabırla bekleyeceğini de paylaşımına not düşmüştü.

 

Kılıçdaroğlu’ndan Göç İdaresi’ne: Bu, şiirlerle romantize edilecek bir mesele değildir

Benzer Haberler