Gmail’in Android uygulamasına ‘yapay zeka’ güncellemesi

Yayın tarihi: 24 Haziran 2024 Pazartesi 1:46 pm - Güncelleme: 24 Haziran 2024 Pazartesi 1:46 pm

Gmail‘in Android uygulamasına yapay zeka destekli yeni özellikler geliyor. Böylelikle Gmail’e eklenecek olan Gemini butonu, e-postaların özetini çıkarmanın yanı sıra e-posta dışı sorgularla da ilgilenebilecek.

Gmail’in Android uygulamasında yapay zeka (AI) destekli yeni özellikler kullanıcılar ile buluşmaya gün sayıyor.

Teknolojioku’nun haberine göre, güncellemeyi aktaran Android Authority, Gemini butonunun Gmail’in Android uygulamasının yeni sürümünde aktif hale getirildiğini belirtiyor. Bu buton, daha önce Workspace kullanıcılarına sunulmuştu, şimdi ise Android beta sürümüne de eklenmiş durumda. Gemini butonu, kullanıcılara üç hızlı komut sunuyor: “Bu e-postayı özetle,” “Sonraki adımları listele,” ve “Bir yanıt öner.” Bu seçenekler, yapay zeka ile etkileşime geçerek kullanıcılara pratik çözümler sunuyor.

E-POSTA YANITLARINI FARKLI TONLARDA DÜZENLEME İMKANI

Ayrıca, Gemini butonu, kullanıcılara farklı tonlarda e-posta yanıtları oluşturma ve bu yanıtları düzenleme imkanı tanıyor. Önceki e-postalardan içerik alma yeteneği ise sınırlı bir kapasitede sunuluyor. Bu yeni özellikler, kullanıcılara daha hızlı ve verimli bir e-posta deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Gemini butonu, Gmail’in Android beta sürümünde, üst bannerda arşivleme seçeneğinin önünde yıldız şeklinde bir simge olarak yer alıyor. Bu buton sayesinde kullanıcılar, e-postaları daha etkili bir şekilde yönetebilecekler.

MESAJLARDA DA GEMİNİ ENTEGRASYONU

Bunun yanı sıra, Google Mesajlar uygulamasında da Gemini entegrasyonu başlatıldı. Bu özellik, mesajları taslak olarak hazırlayabilme, yeniden ifade edebilme ve farklı tonlarda yeniden yazabilme yetenekleri sunuyor. Kullanıcılar ayrıca, Gemini’yi kullanarak internetten bilgi toplama gibi işlemler de gerçekleştirebiliyor.

Ancak, bu özelliklerin grup sohbetlerinde veya WhatsApp grup konuşmalarında kullanılamadığı ve sesli mesajlara erişim sağlanamadığı belirtiliyor. Google, bu yeni özellikleri Hindistan, İngiltere, İsviçre ve EEA bölgesi dışında birçok bölgede kullanıma sunmuş durumda.

Yapay zekada bir ilk! ChatGPT Turing testini geçti

Google, Gmail kapatılıyor iddiaları ile ilgili açıklamada bulundu

Kaynak: HABER MERKEZİ