Gizli tanık gazeteciyi suçladı: Kemal Kurkut örgüt üyesi, fotoğraflar da talimatla çekildi

2 Haziran 2021 Çarşamba

Gizli tanık gazeteciyi suçladı: Kemal Kurkut örgüt üyesi, fotoğraflar da talimatla çekildi

Diyarbakır Nevruz etkinliğinde öldürülen Kemal Kurkut’un “örgüt üyesi” olduğunu iddia eden “Sabır” adlı gizli tanık, cinayeti fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ü hedef aldı.

Diyarbakır’da 2017 yılında gerçekleşen Nevruz etkinliği sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesini fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla açılan davanın 2’nci duruşması yarın görülecek. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan dava duruşmasında, haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmeler, sanal medya hesapları paylaşımları ve gizli tanık beyanları gerekçeleriyle Gök hakkında 20 yıl hapis cezası isteniyor.

HEDEF GÖSTERDİ

Yarınki duruşma öncesi “Sabır” kod adlı gizli tanığın ifadesi dosyaya konuldu. Antep 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ifade veren gizli tanık, Gök’ü 2013 yılından bu yana “örgütsel çalışma ve eğitim süreçlerinden” tanıdığını iddia etti. Gök’ün 2016 ve 2017 yıllarında Diyarbakır’da bir takım “örgütsel faaliyetlerde” bulunduğunu ileri süren gizli tanık, Kemal Kurkut’u da “örgüt üyesi” olduğunu savundu. Gizli tanık, “Yine en son 2017 yılında Diyarbakır’da Nevruz kutlamaları sırasında ölen örgüt üyesi olan Kemal Kurkut isimli şahsın elinde bıçakla öldürülmesi olayında da meydana gelen olayların Kandil’den aldığı talimatla halka farklı şekilde gösterip haber yapan bir şahıstır. Kendisi iletişim fakültesi mezunudur. Örgüt ile ideolojik olarak bağlantılıdır. Komplo teorileri kurmakta da bu şahıs uzmandır. Silahlı kuvvetlerin bu örgüt ile yaptığı mücadeleyi halka farklı amaçla gösterip sanki Türkiye’de Kürt halkını katleden bir devlet sistemi varmış gibi gösterip bunu basını da kullanarak ulusal ve uluslararası kamuoyuna farklı şekilde gösteren şahıstır. Ben bu bilgileri şahsı bizzat tanımam nedeniyle bilmekteyim. Ayrıca bu şahıs Fırat Haber Ajansı, Özgür Politika, örgütün sözde istihbarat alanına bakan Lekolin.org sitesine deşifre edilen şahıslara basın ve gazeteci kimliği de kullanarak elde etmiş olduğu bilgileri bu haber sitelerine gönderen şahıstır” iddialarında bulundu.

“ESKİ DOSYALARDA DA VAR”

Gizli tanık iddialarını Mezopotamya Ajansı’na değerlendiren Gök’ün avukatı Resul Tamur, 2018 yılının Ekim ayında gerçekleşen bir operasyonda gözaltına alınan gazetecilerin dosyalarında da “Sabır” kod adlı gizli tanığın ifadelerinin yer aldığını söyledi.

Benzer Haberler