Gerici vakıfta onlarca çocuk cinsel istismara maruz kalmıştı: ‘Fıkıh Der davası’ yine ertelendi

10 Aralık 2019 Salı

Gerici vakıfta onlarca çocuk cinsel istismara maruz kalmıştı: ‘Fıkıh Der davası’ yine ertelendi

Ümraniye’de Fıkıh-Der isimli ruhsatsız bir derneğin bünyesinde faaliyet gösteren yatılı Kuran kursunda, kurs sorumluları ve eğitmenlerin çok sayıda öğrenciye cinsel istismarda bulunduklarının ortaya çıkmasının ardından açılan davanın 3’üncü duruşması bugün görüldü.

6 çocuğun şikayetiyle ortaya çıkan skandalda kurs sorumlusu Ömer Işıktekin ve eğitmenler Hacı Serkan Bektaş ile Tarık Bektaş’ın tutuklu yargılandığı davanın 3’üncü duruşması bugün İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşmanın ertelendiği öğrenildi. Çocuk İstismarı ve İhmali ile Mücadele Derneği, davanın 20 Ocak 2020’ye ertelendiğini duyurdu.

KURS SORUMLUSUNUN 145 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

6 çocuğa yönelik “Cinsel saldırı” suçunu işlediği belirtilen kurs sorumlusu Ömer Işıktekin’in 145 yıla kadar hapsi, eğitici olan Hacı Serkan Bektaş’ın mağdur öğrenci H.R.Ö. ve Y.E.T.’ye yönelik olarak “zincirleme cinsel saldırı” suçunu işlediği yönünde birden fazla mağdur beyanı bulunduğunun aktarıldığı iddianamede 50 yıla kadar hapis cezası, H.R.Ö.’ye yönelik olarak “zincirleme nitelikte cinsel saldırı” suçunu işlediği iddia edilen Tarık Bektaş’ın ise 25 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

NE OLMUŞTU?

Ümraniye’de ruhsatsız olarak işletilen dinci Fıkıh-Der derneğine bağlı yatılı Kuran kursunda, kurs sorumlusu Ömer I. ve eğitmenler Hacı Serkan B. ile Tarık B.’nin kursta yatılı olarak kalan çok sayıda öğrenciye cinsel istismarda bulundukları ortaya çıkmıştı. Mağdur çocukların savcılığa gidip şikâyette bulunmasının ardından başlatılan soruşturmada üç sanık tutuklanmış, altı öğrenci şikâyetçi olmuştu. 20’yi aşkın mağdur çocuğun bulunduğu belirtilmişti.

Mağdur çocuklardan H.R.Ö. isimli çocuk Savcılılık ifadesinde yaşananları şu sözlerle anlatmıştı:

“2014 ve 2016 yılında kursta yatılı olarak kalmaktaydım. Ömer I. cinsel bölgesine yakın alanlara bana masaj yaptırdı. Cinsel organını tutturdu. En sonunda ise Ömer I. bana cinsel ilişki teklifinde bulundu. Teklifi kabul etmedim. Ancak bana ödev verdi. Mescit kapısını kilitleyip beni yalnız başıma aç bıraktı. Bu nedenle teklifini kabul ettim. Defalarca kez bana tecavüz etti. Diğer hocalarla da cinsel ilişkiye zorladı” dedi. Mağdur Y.İ.A. ise ifadesinde Ömer I’nın kendisini odasına çağırdığını ve cinsel bölgesine dokundurduğunu bu temasların başka boyutlara geçtiğini aktardı.”

Benzer Haberler