Genco Erkal iddianame kabul edilirse nasıl savunma yapacağını yazdı

24 Ağustos 2021 Salı

Genco Erkal iddianame kabul edilirse nasıl savunma yapacağını yazdı

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle hakkında iddianame hazırlanan Genco Erkal, dava açıldığında nasıl bir savunma yapacağını açıkladı.

Tiyatro oyuncusu Genco Erkal hakkında, ikisi 2016, biri 2020 yılında paylaşılmış üç ayrı tweet’ten ötürü ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle iddianame düzenlendi. ‘Suçun aleni ve zincirleme işlendiği’ gerekçesiyle cezanın arttırılması istendi. Savcılığın 2016’da gönderilen ihbarı beş yıl sonra işleme koyduğu ve Erkal’ın Twitter hesabında geriye dönük tarama yapıp üç tweet’i seçtiği ortaya çıktı. Erkal’ın “3 farklı paylaşımında Erdoğan’a hakaret ettiği” belirtilerek 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Genco Erkal’a ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten hapis istendi

GENCO ERKAL’DAN AÇIKLAMA: BANA BU FIRSATI VERDİKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Hakkındaki iddianameyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Erkal, “Paylaşımlarımda hakaret yoktur. Hiçbir zaman olmadı. İddianame kabul edilirse mahkemede sadece kendimi değil, başta Cumhuriyetin temel değerleri olmak üzere, doğayı, demokrasiyi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü savunacağım. Bana bu fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Benzer Haberler