Gazeteci Can Dündar’ın mal varlığına el konulması kararı

7 Ekim 2020 Çarşamba

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada yargılanan gazeteci Can Dündar’ın mal varlığına el konulmasına kararı verildi. Dündar kararla ilgili, “İnsanın asıl ‘ev’i yurdudur. Biz 82 milyon yurttaş, asıl o büyük evi karanlıkta kaybetmek üzereyiz” yorumunu yaptı.

14. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığı dönemde MİT TIR’larına ilişkin yaptığı haber nedeniyle yargılanan gazeteci Can Dündar’ın “kaçak” sayılmasına hükmederek mal varlığına el konulmasına karar verildi.

MAHKEME ‘KAÇAK SAYILMA’ SÜRECİ BAŞLATMIŞTI

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Dündar cezayı bozmuş, dosya yeniden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelmişti. Dündar hiçbir tebligata cevap vermeyip ifadeye de gelmeyince hakkında firari olduğu gerekçesi ile gıyabi tutuklama kararı alındı. Kırmızı bülten çıkarılması için de başvuru yapıldı. Yargılama çerçevesinde mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine kaçak sayılan Can Dündar’ın üzerine kayıtlı taşınır, taşınmaz mal varlığı ile banka hesaplarının tamamına el konulması için süreç başlattı.

EL KOYMA KARARI

Mahkeme Dündar’ın 15 gün içinde mahkemeye gelmesi yönünde ilan verilmesine hükmetti. Can Dündar bu süreç içinde mahkemeye gelmediği için kaçak sayılmasına hükmedildi. Hâkim Akın Gürlek başkanlığındaki mahkeme ayrıca Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere el konulmasına karar verdi.

ÇANKAYA VE ÜSKÜDAR’DAKİ TAŞINMAZLARA EL KONULACAK

Bu kapsamda, Can Dündar’a ait olduğu tespit edilen; Ankara Çankaya, Muğla Bodrum Kumbahçe Mahallesi ve İstanbul Üsküdar’daki taşınmazlara el konulmasına hükmedildi.

BANKA HESAPLARI

Can Dündar’ın banka hesaplarının tespiti için Türkiye Bankalar Birliği’ne yazı yazılmasına ve gelen cevaba göre tespit edilen vadeli-vadesiz hesaplarına el koyma kararının uygulanması için bankalara müzekkere yazılmasına karar verildi.

Can Dündar: Mahkemenin dört dakikada aldığı bu karar bizim 40 yıllık emeğimiz

TMSF, KAYYUM ATAYACAK

Mahkeme, sanığa ait el konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarını dikkate alarak söz konusu malların yönetimi amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyım olarak atanmasına hükmetti.

Can Dündar’ın Almanya’dan Türkiye’ye iadesi için Adalet Bakanlığı talepte bulunulmuştu.

“İNSANIN ASIL ‘EV’İ YURDUDUR, 82 MİLYON YURTTAŞ O BÜYÜK EVİ KAYBETMEK ÜZEREYİZ”

Dündar, sosyal medya hesabından kararla ilgili , “İnsanın asıl ‘ev’i yurdudur. Biz 82 milyon yurttaş, asıl o büyük evi karanlıkta kaybetmek üzereyiz. Şu anda her evden daha önemli bu…” ifadesini kullandı.

 

NE OLMUŞTU?

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğrafları yayınladığı gerekçesi ile çarptırıldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Can Dündar’ın yargılandığı davaya devam edilmişti. Mahkeme, savcılığın talebi üzerine 2016’dan bu yana yurtdışında olan ve 2018’de hakkında kırmızı bülten kararı çıkarılan Dündar’ın kaçak sayılma sürecini başlatmıştı. Mahkeme gazete ilanı yoluyla Dündar’a çağrıda bulunulmasına, ilanın yayınlanmasından sonra 15 gün içinde mahkemeye gitmemesi durumda ise kaçak sayılarak tüm mallarına el koyulmasına karar vermişti.

Can Dündar’ın tüm mal varlığına el konuluyor…

 

Benzer Haberler