Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye’nin veto sinyali ortalığı karıştırdı

14 Mayıs 2022 Cumartesi

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye’nin veto sinyali ortalığı karıştırdı

NATO üyeliğine başvurmaya hazırlanan Finlandiya ve İsveç’e, Türkiye’den olumsuz tepki gelmesi ortalığı karıştırdı. Finlandiya ve İsveç ise Ankara’nın kendilerine olumsuz görüş belirtmediğini duyurdu. ABD, “Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz” açıklaması yaptı. ABD Başkanı Biden ise iki ülkenin NATO üyeliğine tam destek verdi.

Yıllardır izledikleri askeri tarafsızlık statüsünü terk edip NATO üyeliğine başvurmaya hazırlanan Finlandiya ve İsveç’e, Türkiye’den veto sinyali gelmesinin yankıları büyüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yunanistan’la ilgili NATO konusunda yanlış yaptı önceki yönetimler. İkinci bir yanlışı işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada olumlu bakmamız mümkün değil” dedi.

30 ÜLKENİN ONAYI GEREKİYOR

Erdoğan: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz

Yeni bir ülkenin NATO’ya kabulü için 30 üyenin onayı gerekiyor. Erdoğan ayrıca ABD yönetiminin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin işgalindeki bölgelerde yapılacak yatırımları, yaptırımlarından muaf tutma planına da tepki gösterdi.

Erdoğan “Dereyi görmeden paçayı sıvamanın anlamı yok. Her şeyi gördükten sonra tavrımızı koyarız. Amerika’nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değildir. Teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Bunu dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın” diye konuştu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki bir soru üzerine “Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz. Sizi bu konudaki görüşleri hakkında daha fazla bilgi için Türkiye hükümetine yönlendiriyorum” dedi.

Finlandiya ve İsveç ise Ankara’nın kendilerine olumsuz görüş belirtmediğini duyurdu. ABD Başkanı Biden ise iki ülkenin NATO üyeliğine tam destek verdi.

FiNLANDİYA: TÜRKİYE POZİTİF GÖRÜŞLER DİLE GETİRİLMİŞTİ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinin NATO üyeliği için olumsuz baktıkları açıklamasına ilişkin olarak, “Türkiye’den de daha önce pozitif görüşler dile getirilmişti” dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Portekizli mevkidaşı ile yaptığı ortak basın toplantısında Erdoğan sözleriyle ilgili şunları dile getirdi:

“Öncelikle biz henüz başvurmadık ama pazartesi ya da salı günü başvurmayı düşünüyoruz. Daha sonra bir süreç başlayacak. Ardından NATO Konseyi süreci ele alacak. Ben Türk mevkidaşım Çavuşoğlu ile sürekli irtibat halindeyim. Yarın yine Berlin’de görüşmeyi düşünüyorum. Bu süreçte sabırlı olmamız gerekiyor. Bu bir günde olabilecek bir şey değil. Adım adım gidilmesi gereken bir süreç

Bu tür itirazları beklemeniz gerekiyor. Farklı görüşler olacaktır. Sabırlı olmamız gerekiyor. Ama daha önce Türk mevkidaşımla çok iyi ilişkilerim oldu. Türkiye’den de daha önce (Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda) pozitif görüşler dile getirilmişti.

Farklı politik görüşler olabilir NATO üyeleri arasında. NATO’nun kuralları var ve bu kurallara saygı duyulmalı. NATO’nun bir üyelik süreci var ve bu süreçte Finlandiya’nın etki edemeyeceği bazı şeyler var.

Biz terörle ilgili çok sert kurallar uygulayan bir ülkeyiz. Teröre karşı ortak mücadele ediyoruz”

İSVEÇ: TÜRK HÜKÜMETİ DOĞRUDAN BU YÖNDE BİR MESAJ İLETMEDİ

Euronews’in haberine göre; İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Berlin’de NATO üyelerinin gayri resmi toplantısında durumu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ele alacaklarını duyurdu.

Konu ile ilgili AFP’ye bir açıklama yapan Linde, NATO üyesi 30 ülkeden her zaman olumlu mesaj alacağımızı umut ediyorum. 30 müttefikten çoğu, İsveç ve Finlandiya’ya güçlü desteklerini kamuoyu önünde dile getirdi.” dedi.

Türkiye’nin konuya olumsuz baktığı yolundaki soruya ise Linde, Türk hükümetinin doğrudan bu yönde kendilerine bir mesaj iletmediği görüşünü dile getirdi. Söz konusu toplantıya İsveç ve Finlandiya da davetli.

RUSYA: HAREKETE GEÇERİZ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma olasılığını değerlendirdi. Reuters’ın Rus haber ajansı RIA Novosti’den aktardığına göre yetkili, NATO’nun nükleer güçleri ve altyapıları Rusya sınırına yakın bir yere konumlandırması halinde Moskova yönetiminin ‘hareket geçeceğini’ söyledi. Grushko, Rusya’nın ‘gerekli önlemleri’ alarak uygun bir yanıt vereceğini bildirdi.

Rusya’dan NATO çıkışı: Harekete geçeriz!

Benzer Haberler