Fed faiz kararını açıkladı: 11 yıl sonra bir ilk... - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Fed faiz kararını açıkladı: 11 yıl sonra bir ilk…

Fed

Açık Piyasa Komitesi (FOMC) dün başlayan toplantısı, bugün sona erdi. ABD Merkez Bankası Fed, politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00 – yüzde 2,25 aralığına çekti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası yapılan açıklama ile duyurulan 25 baz puan faiz indirimiyle ABD Merkez Bankası Fed, 2015 yılında başlattığı sıkılaştırma politikasını sonlandırdı.

Fed’in faiz kararını açıkladı, dolar hareketlendi

 

Fed, politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2.00 – 2.25 aralığına çekti. Böylece Fed, 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu. Fed, en son 1 Mayıs 2008 tarihinde faizleri 0.25 puan aşağı indirmişti.

FOMC’den yapılan açıklamada söz konusu faiz indirimine “ekonomik görünüme ilişkin bazı küresel gelişmelerde ve bastırılmış enflasyon” sebebiyle gidildiğini duyururken, ABD ekonomisindeki mevcut büyümenin “ılımlı” ve iş piyasasındaki görünümün de “güçlü” olmasına karşın faiz indirimine gidildiğini belirtti.

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) tutanaklarında, “12 aylık bazda, toplamdaki enflasyon ve yiyecek ve enerji dışındaki enflasyon yüzde 2 seviyesinin altında.” değerlendirmesinde bulunulurken, komitenin gelecekte faiz oranlarının belirlenmesi konusunda ekonomik görünüme ilişkin verileri ve gelişmeleri izlemeye devam edeceği kaydedildi.

Komiteden sadece Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşı oy kullandı.

FED BAŞKANI POWELL’DEN AÇIKLAMA

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

ABD’de ekonomik büyümenin sürdürülmesi için uygun şekilde hareket edeceklerini vurgulayan Powell, “Faiz indirimi, enflasyonun yüzde 2 civarında istikrar kazanmasına yardımcı olmak amacıyla alınmış bir karar.” ifadesini kullandı.

Sanayi üretiminde iki çeyrektir devam eden daralmanın, ekonomi üzerindeki olumsuz etkisine dikkati çeken Powell, küresel ekonomik büyümenin, ticaret politikalarında belirsizliğin ve düşük seyreden enflasyonun, endişeleri artırdığını ve aşağı yönlü risklerin önüne geçmek için faiz indirimine gidildiğini dile getirdi.

POWELL: SİYASİ DEĞERLENDİRMELERİ HİÇBİR ZAMAN HESABA KATMADIK

Powell, siyasilerden özellikle ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen faiz indirimi çağrılarına ilişkin de “Siyasi değerlendirmeleri hiçbir zaman hesaba katmadık. Biz bağımsızlığımızı kanıtlamak için politika oluşturmuyoruz.”açıklamasında bulundu.

Advertisement