FDA, 5-11 yaş arası için BioNTech aşısının kullanımına onay verdi

26 Ekim 2021 Salı

FDA, 5-11 yaş arası için BioNTech aşısının kullanımına onay verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bağlı danışma kurulu, Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının 5-11 yaş grubuna normal dozun 3’te 1 oranında uygulanmasını tavsiye etti.

ABD’de koronavirüse karşı aşılama yaşının 5’e düşmesi için ilk adım atıldı. Federal Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bağlı Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi, koronavirüse karşı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşının 5-11 yaş grubuna normal dozun 3’te 1 oranında uygulanması yönünde tavsiye kararı aldı.

Oylamada 17 lehte ve 1 çekimser oy kullanılırken, komitenin, küçük çocukları koronavirüse karşı aşılamanın yararlarının risklerden daha ağır bastığı konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Komitenin tavsiyesinin ardından FDA, 5-11 yaş grubunun koronavirüse karşı Pfizer/BioNTech ile aşılanmasına izin verip vermeme konusunda nihai kararı verecek. FDA’nın kararının ardından ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) bağlı bağımsız danışma komitesi, 2-3 Kasım’da toplanacak ve aşının bu yaş grubu için önerilip önerilmeyeceğini oylayacak.

CDC’nin ardından son olarak, CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, komitenin tavsiyesi hakkında nihai kararı verecek. Walensky komitenin kararını imzaladığı andan itibaren ABD söz konusu yaş grubu koronavirüse karşı aşılanmaya başlayabilecek.

Pfizer/BioNTech tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, aşının 5-11 yaş grubunda yüzde 90.7 etkili olduğu aktarılmıştı.

Beyaz Saray’dan 5-11 yaş için aşı açıklaması

Benzer Haberler