Faiz indi, dolar uçtu

23 Eylül 2021 Perşembe

Faiz indi, dolar uçtu

Merkez Bankası faizi yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdi. Sürpriz karar öncesi 8.63 olan dolar 8.80’i aştı.

Merkez Bankası, büyük bir sürprize imza atarak faizleri 100 baz puan indirdi ve yüzde 19’dan yüzde 18’e çekti. Bu süpriz karar doların tarihi zirveleri olan 8.80’e yükselmesini sağladı.

Sürpriz karar öncesi 8.64 seviyelerinde olan dolar kuru karar sonrası 8.80’i gördü. Daha sonra 8.76 seviyelerine geri çekildi. Euro ise karar öncesi 10.15 seviyelerinde seyrederken karar sonrası 10.30 seviyelerine kadar sıçradı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yüzde 19 olan politika faizini yüzde 18’e düşürdü. Genel beklenti eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi.

Dolar endeksi yüzde 0,3 azalışla 93,20 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi de önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 1,1716’dan işlem görüyor.

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kasımda varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğine ilişkin yönlendirmesinin ardından döviz piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini söyledi.

Fed, dün beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell, “Eğer ekonomideki gelişim beklenildiği gibi devam ederse, Komite yakında varlık alım hızının yavaşlatılmasına karar verebilir” dedi.

Yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı ile küresel bazda imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz indirimi

Benzer Haberler