TESK’ten ‘alkol yasağı’ kararı

29 Nisan 2021 Perşembe

TESK’ten ‘alkol yasağı’ kararı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde alkolle ilgili herhangi bir yasak olmadığı için alkol satışına devam edileceğini söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı “Tam kapanma” kararının ardından alkol satışıyla ilgili tartışmalar başladı. “Tam kapanmanın” uygulanacağı 17 gün boyunca alkol satışı yapılamayacağı belirtilirken yasağın hukuki dayanağının olmadığı bildirildi. Resmi bir açıklama yapılmadığı, düzenleme yayımlanmadığı için tam kapanma döneminde alkol satan esnafa hangi yasanın hangi maddesine göre ceza kesileceği, ceza tutarının ne olacağı bilinmiyor.

Soylu’dan alkol yasağına ilişkin açıklama: Çocuklar okullarından, insanlar işinden vazgeçiyor

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söyledi.

“KAFAMIZA GÖRE YASAK MI UYGULAYACAĞIZ?”

Av. Ali Gül: Alkol yasağı sözlü buyruklara dayanıyor, hukuki bağlayıcılığı yok

Palandöken, Kabine Toplantısı’ndan yasakla ilgili böyle karar çıkmadığını söyleyerek, “İçişleri Bakanlığı’ndan da satış yasağına ilişkin genelge gelmedi. Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var’ deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz” ifadelerini kullandı.

“ORTADA BİR YASAK YOK”

Esnafa cezanın hangi yasa maddesine aykırılıktan kesileceğini, miktarının ne kadar olduğunu bilmediklerini belirten Palandöken, “Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun. İnternette, orada buruda yoruma dayalı olarak konuşulup duran ceza hangi yasanın hangi maddesinden uygulanacak, ben bilmiyorum. İki gündür olmayan bir yasağın olmadığını anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

“EĞER SATMAK SUÇSA CEZASINI BİLEN VAR MI?”

Bakkal ve market sahipleri de alkol yasağı konusunda büyük bir belirsizlik oluştuğunu söyledi. Bakkal ve market sahipleri yasalara göre hareket etmek zorunda olduklarını belirtirken, “Kapanma döneminde alkol satarsak hangi yasaya göre ceza alacağız, bilmiyoruz. Eğer satmak suçsa, bu suçun cezasını bilen var mı? Ortada yasa olmadığı için muhtemelen alkol satan market ve bakkallara başka eksiklikleri bahane edip ceza yazacaklar. Ceza korkusuyla yasak olmadığı halde işimizi güvenle yapamayacağız” dedi.

Benzer Haberler