Bakanlıkla görüşüldü: Kapanmada alkol satışı yasak mı?

27 Nisan 2021 Salı

Bakanlıkla görüşüldü: Kapanmada alkol satışı yasak mı?

Ekim Deniz Genç - TELE1

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni yasaklar sonrası, alkol satışı yasağı merak konusu oldu. TELE1’e konuşan Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, kısıtlama süresince alkol satışının yasaklandığını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz” dedi. Erdoğan’ın açıklaması sonrası sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan alkol satışı yasağı, ‘tam kapanma’ kararı sonrası yeniden tartışma konusu oldu.

Av. Ali Gül: Alkol yasağı sözlü buyruklara dayanıyor, hukuki bağlayıcılığı yok

Tartışmalara ilişkin Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, TELE1’e konuştu. Aybaş, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşme doğrultusunda yasak süresince alkol satışının yasak olduğunu söyledi.

Kararın ideolojik olduğunu söyleyen Aybaş, “Ramazan’ı ve pandemiyi bahane ederek insanların yaşamına müdahale ediliyor. Tek sermayemiz alkol satışı onu da yasakladılar. Kendi kaderimize terk ettiler.” dedi.

SOYLU: SORU İŞARETİ SÖZ KONUSU DEĞİL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantı ile 81 ilin vali, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü ve sahil güvenlik komutanıyla bir araya geldi.

Toplantıda, tekel bayilerinin tam kapanma süresince açık olup olmayacağı da gündeme geldi. Konuya ilişkin konuşan Soylu, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” dedi.

KARAR MARKETLERE ASILMAYA BAŞLANDI

Bir sosyal medya kullanıcısı Twitter hesabından, zincir bir markete alkol satışının yasaklandığına ilişkin uyarının asıldığı anın görüntülerini paylaştı. Sosyal medyada yayılan görüntüler resmi herhangi bir açıklama yapılmadan yasağın kabullenmesi nedeniyle tepki topladı.

ÖZEL MADDE YOK

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede de tekel bayilerine ve alkol satışına ilişkin özel bir madde bulunmuyor.

Genelgenin marketler ile ilgili maddesinde şu ifadelere yer verilmişti:

“Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.”

Benzer Haberler