Erzincan’da Davud Yıldızlı saf altın tarihi eser ele geçirildi

26 Mayıs 2023 Cuma

Erzincan’da tarihi eser niteliğinde, üzerinde Davud Yıldızı ve Musevi inancına ait çeşitli semboller bulunan İbranice yazılmış 24 ayar altından kitap ele geçirildi.

Erzincan İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığı suçlarının önlenmesi kapsamında yürütülen istihbarı çalışma sonucunda, merkez ilçe ve köylerinde 4 kişinin, ellerinde bulunan tarihi eser niteliğindeki 1 kitabı satmaya çalıştıkları bilgisine ulaşıldı.

Bunun üzerine harekete geçen ekipler, düzenlenen operasyonla tarihi eser niteliğindeki Musevi dinine ait motifler ve İbranice yazılar içeren, 24 ayar saf altından yapılmış, toplam 165 gram ağırlığında ve 14 yapraktan oluşan kitap ele geçirdi, kitapla birlikte yakalanan 4 kişi hakkında ise yasal işlem başlatıldı.

DAVUD YILDIZI NEDİR?

Davud’un Yıldızı veya Davud’un Kalkanı, Yahudi milletinin MÖ 1000’lerden beri millî sembolüdür. İsmini Antik İsrail’in kralı Davud’dan alan yıldız, Orta Çağ’dan beri Yahudi Yıldızı olarak bilinmiş ve daha eski bir sembol olan Menora (Yedi Kollu Şamdan) ile birlikte adı Yahudilikle beraber anılmıştır.

İbranicede magen sözcüğü, savunma anlamındaki “lehagen” veya “hagana” sözcükleriyle aynı köke sahiptir ve “savunucu, koruyucu” anlamını taşır. Ayrıca İbranicede askeri bir savunma aracı olan “kalkan” için de magen kelimesi kullanılır.

İsrail Devleti’nin 1948 yılında kurulmasıyla beraber, Davud’un Kalkanı İsrail bayrağında yer almıştı.